Bandażowanie palca

Dziecku najczęściej bandażujemy palec, a niestety jest to opatrunek najtrudniejszy. Najprościej użyć gotowego opatrunku do nakładania na palec, jeśli obejmie skaleczenie. Jeżeli nie, owiń palec złożonym w kwadrat kawałkiem sterylnej gazy lub kawałkiem czystego płótna. Dwa wąskie kawałki plastra owinięte wokół palca przytrzymują ten opatrunek.

Następnie weźmy wąski pasek plastra długości ok. 30 cm, jeden jego koniec przylepmy na końcu opatrunku od wewnętrznej strony dłoni, przeprowadźmy go do czubka palca i na jego zewnętrzną stronę, dalej wierzchem dłoni przez całą jej długość aż do prawie połowy ramienia. Podczas przylepiania plastra palec i ręka dziecka w przegubie powinny być lekko zgięte, inaczej bowiem plaster będzie utrzymywał palce w pozycji wyprostowanej. Jeszcze jednym paskiem plastra, przylepionym wokół bandaża na palcu, zabezpieczymy długi kawałek plastra przed zsunięciem się i umacniamy cały opatrunek.

Krwawienie (krwotoki z rany). Większość ran krwawi lekko przez kilka minut, dzięki czemu wymywa się część zarazków, jakie wtargnęły do wewnątrz zranionego miejsca. Tylko obfite i uporczywe krwawienie wymaga specjalnego postępowania.

Krwawienie z dłoni, ręki, stopy czy nogi ustępuje wcześniej, jeśli kończyna jest uniesiona do góry. Dziecko należy położyć i podłożyć mu pod kończynę jedną lub dwie poduszki. Jeśli rana nie przestaje krwawić, trzeba przyłożyć kawałek jałowej gazy lub czystego płótna i mocno przyciskać aż do czasu, gdy rana przestanie krwawić lub gdy mimo utrzymującego się krwawienia zdecydujemy się wreszcie na bandażowanie. Podczas czyszczenia i bandażowania rany kończyna powinna być w dalszym ciągu uniesiona do góry.

Jeżeli rana nie jest zanieczyszczona (np. skaleczona czystym nożem) i bardzo krwawi, nie przemywamy jej, lecz delikatnie czyścimy skórę wokół rany kawałkiem waty zwilżonej wodą z mydłem lub wodą utlenioną z mydłem. Jeżeli natomiast rana jest brudna, trzeba ją oczyścić.

Bandażując ranę, która mocno krwawiła lub ciągle jeszcze krwawi, trzeba użyć sporej ilości gazy (lub złożonych kawałków czystego płótna), układając jedną warstwę na drugiej, aby na ranie był gruby opatrunek. Gdy potem przymocujemy go mocno przylepcami lub owiniemy bandażem, ucisk powstały dzięki temu zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego krwawienia. Na tym właśnie polega „opatrunek uciskowy”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>