Biegunki przewlekłe i nawracające

Wyodrębniono kilka różnych chorób narządów trawienia, wywołujących przewlekłe biegunki u niemowląt i dzieci. Niegdyś traktowano je jako jeden i ten sam zespół chorobowy. Do tej pory jeszcze nie wszystko zostało w tym zakresie wyjaśnione. Zwłóknienie torbielowate trzustki (mucoviscidosis). Dwa najczęstsze objawy towarzyszące tej chorobie to cuchnąca biegunka i kaszel, ale w ogóle chorobę cechuje rozmaitość objawów. Wypróżnienia bywają częste i wyglądają normalnie w okresie wczesnego niemowlęctwa, natomiast po wprowadzeniu do jadłospisu niemowlęcia nowych potraw, pojawiają się maziste i cuchnące stolce. Odbytnica jest czasem lekko wysunięta na zewnątrz. U noworodka jelita mogą być zaczopowane suchą smółką, a częściowa niedrożność może się powtarzać w późniejszych latach w związku z zatrzymywaniem się w jelitach suchego, twardego kału. Większość niemowląt dotkniętych tą chorobą ma dobry, a nawet wilczy apetyt. Mimo wszystko jednak pojawiają się oznaki niedożywienia wskutek niezdolności ustroju do prawidłowego trawienia pokarmów, jaka rozwija się równocześnie z przewlekającym się stanem zapalnym oskrzeli. Jeśli choroba ma przebieg łagodny, do takiego stanu dochodzi dopiero po kilku latach.

Jest to postępujące, dziedziczne schorzenie pewnych gruczołów, przekazywane ze strony rodziny matki i ojca. Trzustka wydziela niedostateczną ilość soków trawiennych. Gruczoły oskrzelowe wydzielają tylko suchy śluz i to w niedostatecznych ilościach, co powoduje, że łatwo dochodzi do infekcji, którą z kolei trudno potem zwalczać. Gruczoły potowe wydzielają zbyt dużo soli, co rodzice często zauważają, gdy całują dziecko. (Próba na sól jest użyteczna do ustalenia rozpoznania.) W ciężkich, nie leczonych przypadkach największe niebezpieczeństwo wiąże się z zapaleniem oskrzeli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>