Bóle brzucha i zaburzenia trawienne cz. II

Od roku życia wzwyż najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest rozpoczynające się przeziębienie, angina czy grypa, zwłaszcza gdy początkom choroby towarzyszy gorączka. Bóle brzucha to po prostu widoma oznaka, że infekcja atakuje również jelita, podobnie jak inne narządy. Tak samo każda inna infekcja, poza wyżej wspomnianymi, może wywołać wymioty i zaparcie, szczególnie w fazie początkowej. Bywa i tak, że małe dzieci skarżą się na ból brzuszka, choć faktycznie odczuwają tylko silne nudności. I rzeczywiście wkrótce po takich skargach dochodzi do wymiotów.

Jest wiele różnych rodzajów żołądkowych i jelitowych infekcji, powodujących bóle brzucha, czasem z towarzyszącymi wymiotami, kiedy indziej z biegunką, a nierzadko i z jednym, i z drugim. Nazywa się je dość dowolnie „grypą brzuszną” lub „infekcją wirusową”, co ma oznaczać chorobę zakaźną wywołaną przez nieznany zarazek. Tego typu infekcje atakują kolejno różnych członków tej samej rodziny. Niektóre spośród takich epidemicznie występujących infekcji brzusznych okazują się w końcu czerwonką (dyzenteria) lub durem rzekomym (paratyfusem). Mogą przebiegać z gorączką lub bez.

Zatrucie pokarmowe jest spowodowane spożyciem produktów zawierających substancje toksyczne wytwarzane przez różne drobnoustroje. Potrawa może być zmieniona w smaku, ale niekoniecznie. Rzadko zdarzają się zatrucia produktami dokładnie ugotowanymi i spożytymi wkrótce potem, ponieważ gotowanie zabija drobnoustroje. Najczęściej zatrucia spowodowane są ciastkami nadziewanymi kremem czy bitą śmietanką, sałatkami z majonezem, nadzieniem podrobowym. Jeżeli te pokarmy pozostają przez wiele godzin poza lodówką, drobnoustroje rozmnażają się w nich w niezwykle szybkim tempie. Inną przyczyną zatruć pokarmowych bywają niewłaściwie wekowane i niewłaściwie przechowywane przetwory domowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>