Bóle brzucha i zaburzenia trawienne cz. III

Typowymi objawami zatrucia pokarmowego są wymioty, biegunka i bóle brzucha. Czasami dołączają się dreszcze, a niekiedy gorączka. Wszystkie osoby. które spożyły zatruty produkt, będą prawdopodobnie miały jakieś mniej lub bardziej nasilone objawy, ale wystąpią one mniej więcej w tym samym czasie, a nie tak, jak w przypadku grypy brzusznej, która zwykle atakuje poszczególnych członków rodziny kolejno w ciągu kilku dni.

Dzieci z utrwaloną niechęcią do jedzenia miewają często bóle brzucha, gdy zasiadają do posiłku lub zaraz po zjedzeniu kilku zaledwie łyżek. Rodzice skłonni są mniemać, iż dziecko wymyśla ból brzucha, żeby wymówić się od jedzenia. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że biedny brzuszek ściska się w związku z napięciem towarzyszącym posiłkom, a więc ból jest autentyczny. Kuracja polegałaby na podawaniu posiłków w takiej atmosferze, ażeby dziecko polubiło jedzenie. (Zob. punkty 664 – 671.)

Dzieci, u których nigdy nie było problemów z jedzeniem, również mogą – w obliczu zmartwień innego zupełnie typu – cierpieć na bóle brzucha, i to głównie w porach posiłków. Dziecko denerwuje się np. perspektywą udania się do szkoły i w związku z tym nie ma apetytu na śniadanie, natomiast zaczyna je pobolewać brzuch. Podobnie reaguje dziecko, które jest zaniepokojone nie wykrytym jeszcze przez rodziców przewinieniem. Najprzeróżniejsze emocje, od lęku do radości, mogą odbijać się na żołądku i jelitach. Wywołują nie tylko bóle i utratę łaknienia, ale również wymioty, biegunkę lub zaparcie. W takich przypadkach bóle umiejscowione są na ogół w okolicach pępka.

Niektóre dzieci miewają czasem bóle brzucha z powodu pasożytów, ale u większości nie ma takiej reakcji.

Spośród innych, rzadszych przyczyn powodujących bóle brzucha wymienię jeszcze następujące: przewlekłą niestrawność z charakterystycznym wytwarzaniem gazów, zaburzenia jelitowe na tle uczuleniowym, stan zapalny węzłów chłonnych brzucha, gorączka reumatyczna, schorzenia nerek i tak dalej. Wynika z tego wyraźnie, że dziecko, które odczuwa bóle – gwałtowne i ostre lub też łagodne, przewlekłe – koniecznie musi być gruntownie przebadane przez lekarza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>