Bóle brzucha i zaburzenia trawienne

Bóle brzucha zgłaszamy lekarzowi. Nie podajemy środków przeczyszczających. Bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem w przypadku każdego bólu brzucha – niezależnie od jego nasilenia – jeśli bolesność utrzymuje się godzinę i dłużej. Przyczyny mogą być rozliczne. Wśród nich bywają sprawy poważne, choć większość jest niegroźna. Lekarz był specjalnie szkolony m.in. po to, żeby rozróżniać bóle brzucha i zlecać przy każdym odpowiednie postępowanie. Większość osób skłonna jest mniemać, że ból brzucha jest związany ze spożytym ostatnio pokarmem, albo ze stanem zapalnym wyrostka robaczkowego. W rzeczywistości nie są to najczęstsze przyczyny. Dzieci zjadają często różne dziwne rzeczy lub ogromne ilości zwykłego jedzenia i na ogół nie mają potem objawów niestrawności.

Błędem jest podanie środka przeczyszczającego przed oględzinami lekarskimi, ponieważ przy niektórych bólach brzucha zażycie środka przeczyszczającego jest wręcz groźne. Dziecku należy zmierzyć temperaturę przed rozmową z lekarzem, żeby mu zgłosić, czy wystąpiła gorączka. Do czasu nawiązania kontaktu z lekarzem najwłaściwiej będzie ograniczyć się do położenia dziecka do łóżka i nie podawania niczego do jedzenia. Jeżeli dziecko odczuwa pragnienie, może dostawać do picia niewielkie ilości wody.

Częste przyczyny bólów brzucha. W pierwszych tygodniach życia ból brzucha towarzyszy najczęściej niestrawności i kolce gazowej. Omawiam je w punktach 336 i 352. Do rzadkości należy wgłobienie jelita, polegające na tym, że jakiś odcinek jelita zostaje wtłoczony do wewnątrz następnego, czego efektem jest niedrożność. Główne objawy to nagłe wystąpienie wymiotów i napadowych bólów brzucha u niemowlęcia sprawiającego wrażenie całkowicie zdrowego. W jednym przypadku objawem dominującym są wymioty, w innym – bolesność. Wymioty są bardziej obfite i uporczywe niż zwyczajne „ulewanie” pokarmu. Bóle pojawiają się nagle i są zwykle ostre. Pojawiają się w kilkuminutowych odstępach, a w przerwach niemowlę czuje się właściwie zupełnie dobrze. Jeśli bólom towarzyszą wymioty, one również mają tendencję do powtarzania się. Po kilku godzinach (w ciągu których wypróżnienia mogą być normalne lub wolniejsze) w kale pojawia się śluz i krew – stolce przypominają wyglądem dżem porzeczkowy lub przecier śliwkowy. Do wgłobienia dochodzi najczęściej w okresie od 4 miesiąca życia do 2 lat, choć może zdarzyć się również u dziecka w innym wieku. Mimo że są to przypadki rzadkie, wspominam o nich, ponieważ wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Równie rzadkie i podobnie niebezpieczne są inne typy niedrożności jelit. Fragment jelita ulega skręceniu i wystaje w postaci worka przepuklinowego poza jamę brzuszną – najczęstsze są przypadki przepukliny pachwinowej (punkt 778). Zwykle towarzyszą temu wymioty i ostre bóle napadowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>