Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu możemy wyjaśniać kilkoma różnymi przyczynami. Kiedy taka potrzeba rozwinie się u dziecka, które dotychczas nie oddawało moczu nazbyt często, oznacza to być może jakąś chorobę, np. infekcję dróg moczowych lub cukrzycę. Dziecko powinno być szybko zbadane przez lekarza, a mocz oddany do analizy.

Niektóre osoby wydają się niezdolne do utrzymania przeciętnej ilości moczu w pęcherzu, co wygląda na osobniczą właściwość organizmu. Na ogół większość tych dzieci (a także osób dorosłych), które często oddają mocz, charakteryzuje się nadmierną wrażliwością i nerwowością. W niektórych przypadkach sprawa polega na przejściowym napięciu, w innych jest to skłonność utrwalona. Nawet zdrowy i będący w dobrej formie sportowiec nierzadko musi udawać się co 15 minut do ubikacji przed zbliżającym się meczem. Zadaniem rodziców jest wykrycie, czy istotnie są jakieś powody nerwowości dziecka, a jeśli tak, to jakie. W jednym przypadku okaże się, że chodzi o metody postępowania z dzieckiem w domu, w innym – o jego kontakty z innymi dziećmi, w jeszcze innym – o szkołę. Najczęściej chodzi o wszystko naraz. W typowej historii występuje nieśmiałe dziecko i nauczyciel sprawiający wrażenie bardzo surowego. Zaczyna się od tego, że dziecko boi się, a napięcie nie pozwala na rozkurczenie się pęcherza w stopniu umożliwiającym utrzymanie większej ilości moczu. W związku z tym dziecko zaczyna się zamartwiać, wiedząc że za chwilę będzie musiało prosić o pozwolenie wyjścia z klasy. Jeżeli nauczyciel robi z tego problem, sprawa pogarsza się jeszcze bardziej. Dobrze jest więc uzyskać od lekarza zaświadczenie, nie tylko uzasadniające prośby dziecka o wyjście, ale informujące także o problemach osobowościowych, jakie ono ma i o kłopotach z pęcherzem. Jeżeli nauczyciel jest przystępny, a rodziców stać na taktowną rozmowę, pomocne może być osobiste skontaktowanie się z nim w tej sprawie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>