Drgawki

Drgawki (potocznie konwulsje) u dziecka sprawiają wstrząsające wrażenie, ale same w sobie nie są na ogół groźne. W większości przypadków wkrótce ustępują, bez względu na to, czy zastosowano jakieś postępowanie lecznicze, czy nie.

Należy zatelefonować oczywiście do lekarza, ale nie ma powodu, by wpadać w panikę, gdy natychmiastowy kontakt telefoniczny okaże się niemożliwy. I tak do czasu przyjścia lekarza drgawki na ogół ustępują, a dziecko pogrąża się we śnie. Pilnujcie, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Gdy będzie leżało na boczku, ślina będzie mogła wyciekać kącikiem ust.

Należy pilnować, żeby nie doszło do samookaleczenia. Jeśli mała przegryza sobie język, spróbujcie trzymać szczęki rozwarte, wsuwając między nie drewniany kołek lub trzonek od szczoteczki do zębów.

Nie próbujcie wsadzać małej do letniej kąpieli, gdyż nie ma to wielkiego znaczenia. Jeśli mała ma bardzo wysoką gorączkę, dobrze jest zastosować nacieranie wodą w celu obniżenia temperatury. Należy ją rozebrać i zanurzyć dłoń w wodzie pocierając mokrą ręką przez kilka minut najpierw jedno ramię dziecka, potem drugie, jedną i drugą nogę, piersi i plecy. Za każdym razem, gdy dłoń wysycha, trzeba ją znowu zanurzyć w wodzie. Delikatne pocieranie ciała powoduje wzmożony przypływ krwi pod powierzchnią skóry i ochładzanie się jej, dzięki odbywającemu się na powierzchni parowaniu. W razie utrzymywania się drgawek lub temperatury powyżej 39° i kilku kresek, nacieranie należy kontynuować nadal. Starając się wpłynąć na obniżenie temperatury ciała, nie narzucajcie jednocześnie na dziecko kocyków czy kołderek.

W napadzie drgawek dziecko traci przytomność, wywraca do góry oczy, zaciska zęby, skurcze wstrząsają całym jego ciałem lub kończynami. Oddech jest ciężki, a na ustach może pokazać się trochę piany. Czasami dochodzi do mimowolnego oddania moczu i do wypróżnienia.

Drgawki są spowodowane podrażnieniem tkanki mózgowej, a przyczyny tego są różnorodne i zależne od wieku dziecka. Każdy napad powinien zostać oceniony przez lekarza, pod którego opieką pozostaje dziecko, lub przez lekarza pogotowia. U niemowlęcia drgawki wiążą się zwykle z uszkodzeniem mózgu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>