Egzema cz. II

W każdym przypadku trzeba oczywiście zwrócić się do lekarza, ażeby ustalił rozpoznanie i zastosował odpowiednie leczenie. Najłatwiej opisać egzemę, która występuje ogniskowo w postaci czerwonych, grudkowatych, łuszczących się wyprysków. W łagodnym przebiegu lub w fazie wstępnej zabarwienie ognisk bywa czerwone lub ciemnoróżowe. W cięższej postaci ogniska są jaskrawo czerwone, zwykle silniej swędzące, a niemowlę pociera je i rozdrapuje. Rezultatem są wysięki (sączenie się z rozdrapanych miejsc wydzieliny surowiczej). Kiedy wysięk surowiczy zasycha, formują się strupy. Po zagojeniu się ich, a nawet po całkowitym ustąpieniu zaczerwienienia, na skórze wyczuwa się jeszcze przez jakiś czas szorstkości i zgrubienia.

U niemowlęcia egzema zaczyna się najczęściej na policzkach lub na czole. Z tych miejsc rozszerza się na skórę za uszami i na szyję. Łuszcząca się skóra wygląda w tych miejscach, zwłaszcza na uszach, jak gdyby zasychała tam wilgotna sól. U dziecka od mniej więcej roku życia egzema może zacząć się prawie wszędzie – na ramionach, w okolicach pośladków, na rękach, na piersi. Między 1 a 3 rokiem życia najbardziej typowym miejscem występowania pierwszych ognisk egzemy są zgięcia w łokciach i pod kolanami. W ciężkich przypadkach pielęgnowanie dziecka jest niezwykle trudne. Niemowlę jest rozdrażnione do ostateczności z powodu świądu. Rodzice rozpaczliwie próbują powstrzymać je od drapania się. Stan taki może ciągnąć się miesiącami. Obcinanie na krótko paznokci dziecka ma istotne znaczenie. Im mniej zadrapań na skórze, tym mniejsze ryzyko wtórnego zakażenia w rejonie zadrapania, bo zarazki są stale na całej skórze. Niektóre niemowlęta potrafią przyzwyczaić się do spania w białych płóciennych rękawiczkach z jednym palcem. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieuchronne jest drapanie się w czasie snu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>