Faza jajowa

Faza ta trwa od momentu zapłodnienia do końca drugiego tygodnia. W tym czasie organizm zachowuje formę jajową. Wielkość jego pozostaje praktycznie niezmieniona, a to z tego względu, że albo wcale nie otrzymuje pożywienia z zewnątrz, albo mało. Znaczne zmiany pojawiają się jednak w strukturze zygoty albo w zapłodnionym jaju. Pojedyncza komórka dzieli się wiele razy, dopóki nie zostanie utworzone kuliste ciało złożone z wielu komórek, W środku masy komórek jest mała jama, która oddziela warstwę zewnętrzną od warstwy wewnętrznej. Warstwa zewnętrzna rozwinie się później w dodatkowe tkanki, które będą chroniły i odżywiały embrion. Z części wewnętrznej masy komórek rozwija się embrion.

Podział komórki zachodzi w tym czasie, gdy zapłodnione jajo posuwa się w dół jajowodu do macicy. W momencie gdy osiągnie macicę, wielkość jego jest zbliżona do wielkości główki szpileczki, chociaż wielkość zapłodnionego jaja będzie zależała od tego, jak długo pozostawało ono w przewodzie jajowym po zapłodnieniu. Przez okres pierwszego tygodnia jajo jest jeszcze nieprzymocowane i posuwa się swobodnie.

Kiedy dojrzałe jajo uwolni się z torebki jajnika i kiedy nastąpi zapłodnienie, wówczas wewnętrzna warstwa macicy zmienia swoją strukturę w taki sposób, że jest zdolna do przyjęcia zapłodnionego jaja. Przygotowanie to następuje pod wpływem dwóch hormonów: estrogenu, który jest obecny w torebce jajowej, i progesteronu wytwarzanego w ściankach jajnika. Te dwa hormony przygotowują ściankę macicy przez zwiększenie naczyń krwionośnych i systemu gruczołowego tkanek, które grubieją, stają się pulchne i są gotowe do przyjęcia zapłodnionego jaja. Wydzielają one substancje będące pierwszym źródłem pożywienia dla zapłodnionego jaja (Ratcliff, 1950: Davis, 1955: Potter, 1955). Jeżeli przygotowania te okażą się zbyteczne w przypadku, gdy jajo nie zostało zapłodnione, to następuje przerwanie tkanki ścianek macicy i resztki tej tkanki zostają wydalone na zewnątrz razem z krwią menstrualną.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>