Faza zarodkowa – kontynuacja

Twarz staje się nieco szersza w fazie zarodkowej. Pojawia się wiele zmian w strukturze nosa, ust, gardła, zaznaczają się już miejsca na zęby. W środku okresu płodowego skóra zarodka jest bardzo pomarszczona, co jest wynikiem braku podściółki tłuszczowej. Włosy na czaszce są krótkie i słabo ubarwione. Przy końcu okresu płodowego skóra jest bardzo czerwona, co jest wynikiem widoczności systemu naczyń krwionośnych, ułożonych bezpośrednio pod skórą. Skóra jest pokryta meszkiem lanugo, czyli miękkimi wełnistymi włoskami, które giną zaraz po urodzeniu, a po raz pierwszy pojawiają się w środku fazy zarodkowej (Carmichaeł, 1954).

Zewnętrzne wymiary tułowia wzrastają od siedmiu do dziewięciu razy w okresie od trzeciego miesiąca życia zarodka do momentu urodzin. Stopniowo tułów staje się bardziej wydłużony w porównaniu z długością ciała w późniejszej części fazy zarodkowej. Obwód brzucha wzrasta szybciej niż obwód klatki piersiowej (mierzonej na wysokości brodawek). W trzecim miesiącu życia zarodka długość rąk osiąga jedną trzecią ogólnej długości ciała, a dwie piąte przy porodzie. Pomiędzy trzecim miesiącem życia zarodka a porodem długość ciała wzrasta w przybliżeniu ośmiokrotnie, długość ręki ośmiokrotnie, a obwód klatki piersiowej – pięciokrotnie. Około trzeciego miesiąca płodowego ręce są dłuższe niż nogi. Po tym okresie zachodzi stosunek odwrotny, W czwartym miesiącu palce rąk i nóg płodu są już ustalone, paznokcie zaczynają rosnąc przy końcu okresu zarodkowego (Carmichaeł, 1954).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>