Faza zarodkowa

Faza rozwoju ząrodka obejmuje okres od końca drugiego miesiąca do momentu narodzin, które normalnie pojawiają się przy końcu dziesiątego miesiąca księżycowego. W tym okresie następuje głównie rozwój tych części ciała, które zostały uformowane w fazie embrionalnej, natomiast nie pojawiają się nowe części organizmu.

Przy końcu trzeciego miesiąca księżycowego zarodek mierzy około 3Va cala (8,75 cm), a waży około 3A uncji (24,4 g). W dwa miesiące później mierzy około 10 cali (25 cm) i waży od 9 do 10 uncji (281,2 g do 312,5 g). Przy końcu ósmego miesiąca księżycowego zarodek mierzy około 16 do 18 cali (40-45 cm) i waży od 4 do 5 funtów (od 2 do 2,5 kg). W wieku 10 miesięcy księżycowych, to jest przy końcu okresu przedporodowego, zarodek mierzy około 20 cali (50 cm) i waży od 7 do 7,5 funta) (od 3,5 do 3,75 kg). Z tego widać, że najszybszy wzrost zaznacza się w pierwszej części fazy zarodkowej (Gilbert, 1939).

Pomiary zarodków, począwszy od trzeciego miesiąca księżycowego aż do urodzenia, ujawniły, że rozwój ich odbywa się według ustalonego prawa. W początkach fazy zarodkowej uwidocznia się szybki wzrost długości ciała, a później zaznacza się stały spadek tempa wzrostu. Wzrost długości ciała osiąga nieco ponad siedmiokrotną długość ciała z okresu między trzecim miesiącem księżycowym a porodem. Wielkość głowy wynosi blisko jedną trzecią długości całego ciała w trzecim miesiącu życia zarodka, jedną czwartą w szóstym miesiącu i nieco mniej niż jedną czwartą w okresie porodowym (Scammon i Calkins, 1929).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>