Funkcje fizjologiczne noworodka cz. II

W porównaniu z arteriami serce jest małe, dlatego musi uderzać znacznie szybciej, aby zachować normalne ciśnienie krwi. U zdrowego dziecka temperatura jest wyższa, bardziej zmienna niż u dorosłego i utrzymuje się w granicach od 98,02-99,0° F. Żołądek dziecka opróżnia się co 4 do 5 godzin, małe jelita co 7-8 godzin, a duże jelita od 2 do 14 godzin (Pratt, 1954). Kiedy w odżywianiu niemowlęcia stosuje się mleko krowie, to na jego przetrawienie potrzeba około 3-4 godzin, gdy tymczasem na przetrawienie pokarmu naturalnego potrzeba od 20 minut do jednej godziny. (Trainham i Montgomery, 1946). Głodowe skurcze żołądka dziecka są wyraźne i bardziej ostre niż u dorosłego, jednak już małe ilości wody i mleka wystarczą do tymczasowego zahamowania skurczów (Pratt, 1954).

Jeżeli karmi się noworodka wtedy, kiedy tylko tego zapragnie, to częstość karmienia dochodzi do 8,6 raza na dobę w ciągu pierwszych 6 dni życia, a potem spada do 7,9 przeciętnej w siódmym dniu życia. Wskazuje to na wyraźną prawidłowość potrzeby karmienia nawet w tak wczesnym okresie, jak pierwszy tydzień życia dziecka (Olmstead i Jackson, 1950). W przerwach między karmieniami u różnych niemowląt, a nawet u tego samego niemowlęcia, występują wyraźne różnice indywidualne (Gesell i lig, 1937). Wydalanie najczęściej pojawia się w ciągu pierwszej pół godziny po karmieniu ze średnią 4,7 w ciągu doby. Dziecko wydala najczęściej podczas czuwania, a w czasie i po wydalaniu jest najbardziej spokojne (Halverson, 1940). Noworodek oddaje mocz przeciętnie 18,6 raza na dobę, najczęściej w okresie czuwania i wtedy, kiedy jest spokojny, a przeważnie w godzinę po karmieniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>