Gdy do oka dostanie się niebezpieczny płyn

Jeżeli dziecku przez przypadek prysnął do oka jakiś płyn z rozpylacza lub po prostu chlapnięto mu czymś w oczy, należy mu natychmiast przepłukać oko czy oczy. Ułóżcie dziecko na plecach i kilkakrotnie wyciśnijcie mu do oczu wodę z kroplomierza lub z dobrze zmoczonej myjki (nie kroplami, lecz sporym strumieniem).

Zaprószenie oka. Jeżeli coś przypadkiem wpadnie do oka, należy to szybko usunąć. Zawsze lepiej jest, gdy taki zabieg – o ile jest to możliwe – wykona lekarz. Bezwzględnie trzeba się zgłosić do lekarza, jeżeli ciało obce nie zostało usunięte z oka w ciągu pół godziny. Jeżeli będzie nadal tkwiło w oku, drażniąc źrenicę czy tęczówkę, w ciągu kilku godzin może dojść do poważnego stanu zapalnego. Na wypadek trudności z osiągnięciem lekarza podaję trzy metody usuwania z oka obcego ciała. Chwyciwszy górną powiekę za rzęsy, należy ją odciągnąć od gałki ocznej i podciągnąć w dół. Łzy, jakie napłyną przy tym do oka, mogą wypłukać to, co wpadło. Jeżeli nie, można spróbować metody z użyciem filiżanki zawierającej sterylny 2% roztwór kwasu borowego (2 płaskie łyżeczki kwasu borowego w proszku rozpuszczone w pełnej filiżance przegotowanej wody). Dziecko pochyla w dół głowę, przystawia do oka napełnioną po brzegi filiżankę, następnie unosi lekko głowę – nie odrywając od twarzy filiżanki, tylko podnosząc ją także do góry – i mruży kilkakrotnie oko zanurzone w roztworze. Trzecia metoda polega na skontrolowaniu wewnętrznej powierzchni górnej powieki, gdzie najczęściej zatrzymuje się ciało obce. Potrzebny będzie do tego czysty wacik skręcony na wykałaczce czy zapałce i jeszcze jedna wykałaczka czy zapałka. Prosimy dziecko, żeby spojrzało w dół i podczas całego zabiegu patrzyło nadal w dół, co zmniejsza napięcie powieki górnej. Chwytając za rzęsy górnej powieki, odciągamy ją jak najdalej w dół, następnie na środku powieki od zewnątrz układamy poziomo zapałkę i nawijamy na nią powiekę. Trzymając mocno zapałkę i nie dopuszczając do odwinięcia się powieki sięgamy po przygotowany wacik. Zauważywszy na odwiniętej powiece poszukiwany obiekt, delikatnie usuwamy go wacikiem. Potrzebne jest bardzo silne światło. Jeżeli nie uda się znaleźć ciała obcego, a bolesność jest nadal odczuwana, lub gdy okaże się, iż ciało obce tkwi w gałce ocznej, trzeba natychmiast udać się do okulisty. Nie wolno samemu próbować usuwać ciała obcego, które wbiło się w gałkę oczną.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>