Gruźlica

Różnie przebiega gruźlica u niemowląt, u starszych dzieci i u dorosłych. Powszechne jest mniemanie, że gruźlica to choroba wieku dorosłego. „Dziura”, czyli jama gruźlicza, tworzy się w płucach, co daje takie objawy, jak ogólne wyczerpanie, utrata łaknienia, zmniejszenie wagi, gorączka, kaszel, odpluwanie.

Gruźlica w dzieciństwie wygląda zwykle inaczej. W pierwszych 2 latach życia odporność na tę chorobę jest znacznie mniejsza niż później, a ponadto istnieje większe ryzyko zaatakowania przez nią także innych narządów, nie tylko płuc. Dlatego nie wolno pozwolić sobie na najmniejsze ryzyko narażania dziecka na kontakt ze znanym przypadkiem gruźlicy, chyba że lekarz i prześwietlenie potwierdzą, iż dana osoba jest całkowicie wyleczona. Z tych samych powodów każda osoba przewlekle kaszląca, a należąca do wspólnego gospodarstwa, powinna przejść badanie lekarskie i zostać prześwietlona. Wskazane jest, żeby każda nowa pomoc domowa, opiekunka do dziecka czy jakakolwiek inna osoba mająca zamieszkać pod wspólnym dachem została poddana próbie tuberkulinowej. Jeżeli odczyn tuberkulinowy jest dodatni, należy zrobić prześwietlenie klatki piersiowej.

W późniejszym dzieciństwie zakażenie gruźlicą jest dość częste, ale rzadko kiedy bywa przyczyną poważniejszych kłopotów. Nie jest to oczywiście powód, żeby potraktować sprawę lekko i pozwolić sobie na jakiekolwiek ryzyko. Badając dzieci na odczyn tuberkulinowy stwierdzono, że w niektórych miastach aż 10% wszystkich dzieci do lat 10 miało za sobą lekką infekcję gruźliczą. Były to w większości przypadki tak lekkie, że w okresie choroby nikt jej nie podejrzewał. Prześwietlenie wykazuje potem co najwyżej drobną bliznę w miejscu zmiany zapalnej w płucach czy węzłach chłonnych śródpiersia.

Czasami jednak gruźlica płuc przybiera nawet u dzieci postać na tyle czynną, iż daje takie objawy, jak podwyższona temperatura ciała, mierny apetyt, bladość twarzy, nerwowość, wyczerpanie i niekiedy kaszel. (Plwociny jest z reguły niewiele, a nawet jeśli jest, bywa bezwiednie połykana przez dziecko.) Infekcja może objąć inne narządy, np. kości i węzły chłonne szyi, ale najczęściej są zaatakowane płuca i węzły chłonne śródpiersia. W większości przypadków gruźlicy czynnej zdrowienie postępuje stopniowo w ciągu 1 – 2 lat – jeśli dziecko jest pod dobrą opieką – i w miejscu zmiany zapalnej pozostaje tylko blizna. Prawidłowe leczenie odpowiednimi preparatami przyspiesza zdrowienie i zabezpiecza przed rozszerzaniem się infekcji na inne narządy.

Dorastające dzieci są bardziej narażone na to, że rozwinie się u nich cięższa postać gruźlicy wieku dorosłego. Trzeba to wziąć pod uwagę, gdy nastolatek czy młody człowiek zdradza objawy ogólnego wyczerpania, łatwo się męczy, traci apetyt i chudnie, choćby nawet nie miał kaszlu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>