Infekcje układu moczowego cz. II

Jeżeli stan zapalny układu moczowego nie ustępuje całkowicie lub u dziecka dochodzi do ponownej infekcji, cały układ moczowy powinien być dokładnie przebadany przez specjalistę. Infekcje narządów moczowych są częstsze u dzieci z wadami rozwojowymi dróg moczowych. Jeżeli cokolwiek wskazuje na taką nieprawidłowość, wada powinna zostać skorygowana, zanim dojdzie do stałych zmian w nerkach. Z tego powodu u dziecka z przebytą infekcją układu moczowego należy po upływie 1 czy 2 miesięcy jeszcze raz skontrolować mocz, choćby czuło się dobrze, ażeby upewnić się, czy nie ma nawrotu infekcji. Stany zapalne leczy się zwykle przez 2 tygodnie. Jeszcze przez jakiś czas potem przeprowadza się kilka badań uzupełniających dla stwierdzenia, czy ropa i bakterie nie pokazują się znowu w moczu.

Ważne jest, aby nauczyć dziewczynkę, żeby po oddaniu moczu czy stolca wycierała się w kierunku od przodu do tyłu. Zapobiegnie to przenoszeniu bakterii z okolic odbytu na ujście cewki moczowej (łączącej pęcherz moczowy ze światem zewnętrznym). Wycieranie się w kierunku od odbytu do góry uznawane jest za częstą przyczynę nawracających infekcji układu moczowego u dziewczynek.

Ropa w moczu u dziewczynki niekoniecznie oznacza infekcję narządów moczowych. Zawsze istnieje możliwość, że ropa wykryta w moczu u dziewczynki wiąże się ze stanem zapalnym pochwy, choćby nawet był tak łagodny, że nie ma widocznego podrażnienia zewnętrznego i wydzieliny. Dlatego w przypadku dziewczynki nie wolno bez dalszych badań przyjąć, że ropa w moczu oznacza infekcję układu moczowego. Trzeba po pierwsze postarać się o „czystą” próbkę moczu do analizy. W tym celu przed pobraniem moczu do naczynia należy rozsunąć u dziewczynki wargi sromowe, przemyć srom szybko i delikatnie zmoczoną w wodzie watą i wysuszyć je mękkim ręcznikiem lub suchą watą. Badanie powinno objąć wykonanie posiewu w celu sprawdzenia, czy są bakterie i jakie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>