Infekcje układu moczowego

Infekcje układu moczowego (ropomocz, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego). Infekcje nerek i pęcherza moczowego mogą dawać początek gwałtownie przebiegającej chorobie z wysoką, skaczącą gorączką. Ale bywa i tak, że infekcja zostaje wykryta tylko przez przypadek dzięki analizie moczu zrobionej w ramach okresowych badań wykonywanych wśród zdrowych dzieci. Starsze dziecko może skarżyć się na częste oddawanie moczu z towarzyszącym uczuciem pieczenia, ale na ogół nie ma przy tym innych objawów, które by wskazywały na zmiany w układzie moczowym. Tego typu infekcje częstsze są u dziewczynek, i to w pierwszych 2 latach życia. Szybkie leczenie jest konieczne i zwykle jest skuteczne.

Mocz powinien być zbadany za każdym razem, kiedy dziecko ma gorączkę bez ustalonej przyczyny. Powinien być zbadany również wtedy, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż kilka dni, choćby usprawiedliwiało ją przeziębienie czy ból gardła, gdyż infekcja może objąć układ moczowy, powodując uporczywe utrzymywanie się gorączki.

W przypadku nasilonego ropomoczu mocz może być mętnawy lub bardzo mętny, ale przy nieznacznym ropomoczu zmiany są niedostrzegalne gołym okiem. Z drugiej strony mocz u zdrowego dziecka też może być mętny, zwłaszcza po oziębieniu, a to z uwagi na zawarte w nim składniki mineralne. Nie można więc powiedzieć na podstawie zwykłych oględzin moczu, czy chodzi o infekcję.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>