Jak rozróżniać najczęstsze wysypki?

Po przeczytaniu tego rozdziału nie zostaniecie diagnostami. Gdy u dziecka wystąpi wysypka, potrzebna wam będzie pomoc lekarza. Wysypki spowodowane tą samą nawet przyczyną mogą u poszczególnych dzieci wyglądać na tyle inaczej, że i specjalista chorób skórnych ma nieraz nie lada trudności z ustaleniem rozpoznania. Tym łatwiej o błąd u mniej doświadczonych osób. W tym rozdziale daję jedynie kilka ogólnych wskazówek dotyczących rozpoznawania wysypki, a to w tym celu, żeby rodzice mogli rozładować trochę swój niepokój, zanim dojdzie do oględzin lekarskich.

Odra. Gorączka i objawy przeziębieniowe pokazują się na 3 lub 4 dni przed pojawieniem się wysypki. Wysypka w postaci płaskich, różowych wykwitów, zaczyna się wokół uszu i następnie schodzi w dół. Wystąpieniu wysypki towarzyszy wysoki skok temperatury (punkt 745).

Różyczka (rubella). Płaskie, różowe plamki, często ledwie widoczne, gwałtownie rozprzestrzeniające się po całym ciele. Niewysoka gorączka lub w ogóle przebieg bezgorączkowy. Żadnych objawów przeziębieniowych, tylko powiększone węzły chłonne z tyłu głowy i szyi (punkt 746).

Ospa wietrzna. Pojedyncze, wypukłe krosty. Na czubkach niektórych tworzą się drobne, delikatne pęcherzyki, pękające po kilku godzinach i zasychające w strupy. Krosty wysypują się rzutami po kilka na raz, pierwsze mogą pojawić się zarówno na ciele, jak i na twarzy czy na owłosionej skórze głowy. Ustalając rozpoznanie, lekarz sprawdza zawsze, czy między strupami są jeszcze świeże, drobne, pęcherzykowate krosty (punkt 749).

Szkarlatyna (płonica). Choroba zaczyna się u dziecka na dzień przed wystąpieniem wysypki, zwykle bólem głowy, gorączką, wymiotami i bólem gardła. Wysypka, w postaci drobniutkich wykwitów na przekrwionej, zaczerwienionej skórze, zaczyna się w miejscach najbardziej narażonych na przegrzanie i spocenie – pod pachami, w pachwinach i na plecach (punkt 752).

Potówki. Pojawiają się u niemowląt, gdy zaczyna się okres upałów. Pokrywają najpierw ramiona i szyję. Występują ogniskowo w postaci gęsto rozsianych drobniutkich różowych krosteczek, na których mogą się tworzyć malusieńkie pęcherzyki (punkt 368).

Rumień pieluszkowy. Wysypka zlokalizowana jest w miejscach narażonych na kontakt z moczem. Ma postać różowych lub czerwonych krosteczek różnej wielkości albo czerwonych szorstkich plam na skórze (punkt 366).

Egzema. Czerwone, grudkowate wypryski, występujące ogniskowo, które we wczesnej fazie to pojawiają się, to znikają. W cięższej postaci wypryski są łuskowate i swędzące, przechodzą w strupy. U malutkich niemowląt zaczynają się na ogół na policzkach, u starszych dzieci na tułowiu: po roku życia – najczęściej w zgięciach łokciowych i pod kolanami (punkt 732).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>