Jęczmień

Jęczmień to zapalenie mieszka włosowego, w jakim jest osadzona każda rzęsa. Podobny jest do wszystkich innych pryszczy tworzących się na skórze. Powstaje w następstwie wtarcia w powiekę pospolitego zarazka wywołującego stan ropny. Zwykle tworzy się na krostce ropny czubek, który po krótkim czasie pęka. Lekarz może przepisać maść przyspieszającą leczenie i zapobiegającą przenoszeniu się infekcji. Dorosła osoba woli przyłożyć na jęczmień jakiś gorący okład, co może przyspieszyć utworzenie się ropnego czubka i pęknięcie krostki, choć w gruncie rzeczy jest to bez znaczenia. Dziecko nie lubi być dręczone. Główny problem z jęczmieniem polega na tym, że w ślad za pierwszym tworzą się następne, prawdopodobnie dlatego, że pęknięcie krostki powoduje rozsianie się zarazków i zainfekowanie następnych mieszków włosowych. Z tego właśnie powodu staramy się powstrzymywać dziecko od tarcia i dotykania oka w czasie, gdy jęczmień przechodzi w stan ropny, a potem pęka. Gdy dziecku tworzy się jeden jęczmień za drugim, powinno zostać przebadane przez lekarza i mieć zrobioną analizę moczu. Powstawanie jęczmienia dowodzi czasami, że dana osoba ma z jakichś powodów w ogóle zmniejszoną odporność.

Gdy któreś z rodziców ma jęczmień, powinno w tym czasie bardzo dokładnie myć ręce przystępując do robienia czegoś przy niemowlęciu czy małym dziecku, szczególnie gdy jęczmień był dotykany, ponieważ zarazki przenoszą się z ogromną łatwością z jednej osoby na drugą. W miarę możności, to z rodziców, które ma jęczmień, w ogóle nie powinno przez pewien czas dotykać niemowlęcia.

Co nie jest szkodliwe dla oczu? Oglądanie telewizji, siedzenie zbyt blisko telewizora, czytanie w dużych ilościach, trzymanie książki blisko oczu nie są – wbrew temu co się powszechnie sądzi – szkodliwe. (Jeżeli dziecko trzyma książkę blisko oczu, należy jednak skontrolować, czy nie jest krótkowzroczne.) Ponieważ wyniki niektórych badań wskazywały na szkodliwość promieniowania w przypadku siedzenia zbyt blisko telewizorów kolorowych starego typu, uważam, że nie szkodzi nadmiar ostrożności i radzę, aby dzieci (także dorośli) siedziały w odległości przynajmniej 3 m od takiego odbiornika telewizyjnego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>