Kłopoty z oczami

Kiedy trzeba udać się z dzieckiem do okulisty. Dziecko powinno znaleźć się u okulisty, jeżeli ustawia oczy do środka (zez zbieżny) lub na boki (zez rozbieżny), i to niezależnie od wieku (punkt 372): jeżeli ma jakiekolwiek trudności z nauką szkolną: jeżeli skarży się na bolące, piekące czy zmęczone oczy: jeżeli ma zaczerwienione oczy: jeżeli cierpi na bóle głowy: jeżeli trzyma książkę za blisko oczu: jeżeli przechyla głowę na jedną stronę, przyglądając się czemuś z uwagą: jeżeli zostanie stwierdzona u niego wada wzroku podczas badania ostrości wzroku za pomocą specjalnych tablic, a tego typu badanie powinien między 3 a 4 rokiem życia dziecka wykonać lekarz opiekujący się nim stale i powtarzać je odtąd co roku aż do pójścia dziecka do szkoły, gdzie też powinno być regularnie badane. Jednakże prawidłowe odczytywanie tablic podczas badania w szkole nie oznacza jeszcze, że dziecko z całą pewnością ma oczy w absolutnym porządku. Przy jakichkolwiek oznakach męczenia się oczu dziecko i tak powinno być skontrolowane przez specjalistę. Żeby zyskać absolutną pewność, dobrze jest zaprowadzić 4-letnie dziecko do okulisty. Od 5 roku wzwyż badanie polegające na odczytywaniu tablic powinno być wykonywane co roku przez lekarza opiekującego się dzieckiem w przedszkolu lub w szkole.

Krótkowzroczność – wada najczęściej utrudniająca naukę szkolną – rozwija się na ogół między 6 a 10 rokiem życia. Pojawia się dość nagle, tak że nie wolno lekceważyć żadnych oznak sygnalnych (np. trzymanie bliżej niż dotąd czytanej książki, trudności przy odczytywaniu w szkole z tablicy) i uspokajać się tym, że jeszcze kilka miesięcy temu wzrok byl w porządku.

Stany zapalne oka (zapalenie spojówek) bywają wywoływane przez różne infekcje lub uczulenia. Łagodne postacie zapalenia są wywoływane na ogół przez zwyczajne wirusy przeziębienia i towarzyszą katarom. Jeżeli natomiast nie ma infekcji kataralnej, stan zapalny oka wygląda bardziej niepokojąco. Dobrze jest tak czy owak skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku zaczerwienienia białek oka i pojawienia się stanu ropnego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>