Koniec drugiego miesiąca księżycowego

Przy końcu drugiego miesiąca księżycowego embrion ma w przybliżeniu około P/r do 2 inczów (3 do 5 cm) długości i waży około 2 g albo % uncji. Wzrost embrionu wynosi 2 000 000°/o od momentu zapłodnienia. Struktura jego jest tak dobrze rozwinięta, że wyraźnie jest on podobny do człowieka i nie można traktować go przez pomyłkę jako embrion zwierzęcy. W porównaniu z całym ciałem, głowa jest najwięcej rozwinięta i najbardziej się zaznacza. Oczy są osadzone na froncie twarzy wraz z powiekami w kształcie fałd skóry powyżej oczu. Uszy są już całkowicie ukształtowane, jednakże są umieszczone nisko z boku głowy embrionu. Usta są otwarte, a dolna szczęka jest tak mała, że embrion jest prawie że bez brody. Ma pojedynczy szeroki nos i duże napęcznienie czoła. Proporcje ciała embrionu różnią się tym od proporcji ciała noworodka, że głowa embrionu jest nadmiernie duża, a ręce i nogi są cienkie.

Tułów nie jest już w kształcie garnka, lecz wydłużony i zaokrąglony tak jak u dorosłych. Większość wewnętrznych organów jest widoczna. Struktura serca zaznacza się już w osiemnastym dniu, a przy końcu trzeciego tygodnia zaczyna funkcjonować w postaci niezależnych skurczów mięśni. Wątroba, która obejmuje jedną dziesiątą objętości całego ciała, przesłania resztę organów. W tym czasie wątroba wydziela już żółć. Jelita są widoczne jako poplątane przewody, pojawia się wyrostek robaczkowy. Przepona jest zbudowa- na z warstwy tkanek, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Organy płciowe są już zróżnicowane w strukturze wewnętrznej tak dalece, że można już w dużym procencie przypadków rozróżnić płeć embrionu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>