Jak wykazano, noworodki urodzone przedwcześnie są w pewnym stopniu cofnięte w rozwoju czynności motorycznych w porównaniu z noworodkami urodzonymi w normalnym terminie. Są one opóźnione, szczególnie gdy chodzi o zastosowanie palca wskazującego do pokazywania i do uchwytu szczypcowego. Przy kontroli postaw}7, zręczności i motoryki okazało się, że ich rozwój jest opóźniony. Ruchy
Drugim skutkiem przedwczesności jest fakt, że wcześniaki w zasadzie rozwijają się szybciej w swoim środowisku niż noworodki urodzone w normalnym terminie. Przedwcześnie urodzony noworodek jest na przykład w 9 miesiącu, licząc od momentu zapłodnienia, bardziej dojrzały niż noworodek urodzony we właściwym czasie. Niedojrzałość jest jednak ogólnie określona w terminach wieku od momentu urodzenia, co powoduje, że wcześniaka ocenia się niżej przy porównywaniu go z noworodkami urodzonymi w normalnym czasie.
Gesell (1946) mocno podkreśla konieczność wprowadzenia korekty do oceny wieku dzieci przedwcześnie urodzonych. Uważa on, że „Stan rozwojowy przedwcześnie urodzonego noworodka musi być zawsze oceniany raczej w terminach poprawionego wieku niż w terminach chronologicznego wieku, nie odpowiadającego wiekowi rozwojowemu. Rozwój dziecka wiąże się ściśle z wrodzonymi tendencjami, jakie pojawiają się w zachowaniu dojrzałej jednostki. Pozostaje ono wierne swoim właściwościom z okresu zarodkowego nawet wtedy, gdy się już narodziło” (str. 143). Jeżeli bierze się pod uwagę aktualny wiek noworodka, to wówczas, jak twierdzi Gesell (1933a), dostrzega się nieznaczne opóźnienie w jego rozwoju.
Leave a reply