Krwawienie z nosa

Jest wiele prostych środków służących do zatamowania krwawienia z nosa. Często wystarczy, żeby dziecko przez kilka minut spokojnie posiedziało. Aby mały nie połykał za dużo krwi, można go posadzić z głową wysuniętą do przodu, a gdy leży, obrócić głowę na bok, tak żeby nos był skierowany lekko do dołu. Trzeba powstrzymać malca od wydmuchiwania nosa, uciskania go bądź wycierania chusteczką. Delikatne trzymanie chusteczki wokół nozdrzy, żeby ściekała w nią krew, jest w porządku, ale każde poruszenie nosa sprzyja utrzymywaniu się krwawienia.

Zimny okład przyłożony w jakiekolwiek miejsce głowy zwęża naczynia krwionośne i pomaga w zatamowaniu krwawienia. Można przyłożyć coś zimnego z tyłu na szyję, na czoło lub na górną wargę. Wystarczy zmoczona w zimnej wodzie i wyciśnięta szmatka, woreczek z lodem lub zimna butelka z lodówki.

Jeżeli po upływie 10 minut krwawienie z nosa utrzymuje się, mimo zastosowania wspomnianych zabiegów, należy skontaktować się z lekarzem. Mając pod ręką krople do nosa działające przeciwobrzękowo, można zwilżyć nimi niewielki wacik i wsadzić go do nozdrza. Krwawienia pochodzą zwykle z przednich partii nosa. Czasami można powstrzymać nawet silny krwotok delikatnie zaciskając dolną część nosa i nie zwalniając ucisku przez 10 minut. Trzeba to robić ostrożnie i delikatnie.

Krwawienie z nosa bywa najczęściej następstwem uderzenia bądź ukłucia w nos, czasem wiąże się z przeziębieniem czy jakąś inną infekcją. Jeżeli krwawienia z nosa powtarzają się u dziecka bez żadnej wyraźnej przyczyny, lekarz powinien zlecić badanie, żeby upewnić się, czy dziecko nie jest dotknięte jedną z chorób ogólnoustrojowych, przebiegających czasami z krwotokami z nosa. Jeżeli nie stwierdzi się u dziecka żadnej takiej choroby, zleci być może przyżeganie (wypalenie) powierzchniowego naczynia krwionośnego, które ciągle pęka. Właściwe naczynie krwionośne, które należy poddać temu zabiegowi, jest do ustalenia tylko bezpośrednio po krwawieniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>