Kwarantanna lub izolacja z powodu choroby zakaźnej cz. II

Dorośli z rodziny chorego – z wyjątkiem osób pracujących z dziećmi i w zakładach żywienia – nie są na ogół zobowiązani do nieopuszczania domu i niechodzenia do pracy – i dotyczy to każdej choroby zakaźnej. Jeśli chodzi natomiast o odwiedzanie znajomych domów, w których są dzieci podatne na zakażenie, trzeba kierować się własnym zdrowym rozsądkiem. Ryzyko zarażenia innych dzieci jest właściwie żadne, pod warunkiem niekontaktowania się z nimi bezpośrednio. Mimo wszystko na pewno nie będziecie mile witani, jeżeli rodzice są przesadni, a chodzi o przypadki wywołujące niepokój, jak np. zakażenie nagminnym zapaleniem przyusznic mężczyzny, krztuścem niemowlęcia czy kogokolwiek płonicą. Wina może spaść na was, jeśli ktokolwiek z odwiedzanych ulegnie zakażeniu daną chorobą nawet w następnym roku. Z drugiej strony, nie wahajcie się przed pójściem z wizytą w przypadku choroby, która nie budzi takiego lęku, jak np. odra, ospa wietrzna czy różyczka, jeżeli ponadto sami przebyliście już tę chorobę, a znajomi nie żywią obaw i zapraszają was serdecznie na wieczór, przy czym prawdopodobnie nawet nie zobaczycie ich dzieci.

Dzieciom pozostającym pod jednym dachem z chorym z reguły wolno w okresie kwarantanny chodzić do szkoły, jeżeli same przebyły już daną chorobę i jest to jedna z mniej groźnych chorób zakaźnych. Przepisy dotyczące braci i sióstr mogą być ostrzejsze, gdy chodzi o takie choroby, jak płonica, błonica, zapalenie opon mózgowych, choroba Heinego-Medina i inne. Zakazy dotyczące dzieci z dalszej rodziny chorego różnią się znacznie, co zależy od zarządzeń miejscowych władz sanitarnych i szkolnych. Z uwagi na inne małe dzieci w sąsiedztwie i dla spokoju sumienia trzymajcie własne dzieci po zetknięciu się ich z infekcją z dala od towarzystwa innych, zwłaszcza w okresie ewentualnego wylęgania się choroby.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>