Metody leczenia enzemy

Przyjęta przez lekarza metoda badania i leczenia egzemy zależy od wielu czynników – wieku niemowlęcia, umiejscowienia i charakteru wysypki, wagi ciała i wskaźnika przyrostu wagi, potraw wprowadzonych do diety przed wystąpieniem wysypki, reakcji na stosowane środki lecznicze. W wielu przypadkach poprawę przynoszą płyny do nacierania i maści. W bardzo uporczywie przebiegającej egzemie czyni się wysiłki, aby wykryć, jaki pokarm czy pokarmy wywołują uczulenie. Gdy chodzi o malutkie niemowlę, przyczyną bywa czasami świeże krowie mleko. Może wówczas pomóc przejście na mleko odparowywane, ponieważ wszystkie produkty poddane procesowi długotrwałego gotowania rzadziej wywołują alergię. Są jednak i takie przypadki, które poddają się leczeniu dopiero po zrezygnowaniu zupełnie z naturalnego mleka i przejściu na karmienie jednym ze sztucznych, np. wytwarzanym z fasoli sojowej.

W ciężkich postaciach egzemy, u starszych niemowląt i u dzieci, które jedzą już różnorodne potrawy, lekarz z wielką ostrożnością bada, na czym polega dany przypadek, metodą kolejnego eliminowania z diety różnych składników pokarmowych. W ciężkich uporczywych przypadkach trzeba wykonać „testy skórne”, polegające na podskórnym wstrzykiwaniu próbek różnych składników pokarmowych. Jeżeli dziecko jest uczulone na daną potrawę, wokół miejsca iniekcji rozwija się pokrzywka.

Gdy wydaje się, że na wystąpienie egzemy wpływa dodatkowo jakiś czynnik zewnętrzny, trzeba na to zwrócić specjalną uwagę. Wełna jest bardzo często dodatkowym czynnikiem drażniącym w przypadku egzemy i powinna być w takiej sytuacji wyeliminowana z ubrania. Jeżeli egzema jest zlokalizowana tylko w okolicach pośladków, warte zachodu jest podjęcie wszystkich środków ostrożności zalecanych w punkcie 366, omawiającym rumień pieluszkowy. Jeżeli czynnikiem wywołującym egzemę jest zimna, wietrzna pogoda, trzeba na spacerach wybierać osłonięte od wiatru miejsca. Czasami podrażnia woda z mydłem, a wtedy można przemywać skórę oliwką.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>