Moczenie w ciągu dnia

Utrzymujące się ciągle moczenie w ciągu dnia (powiedzmy u dziecka powyżej 3 lat) może być spowodowane, w bardzo nielicznych jednak przypadkach, jakimś schorzeniem organicznym. Dziecko zazwyczaj oddaje wtedy skąpe ilości moczu w krótkich odstępach czasu. Musi być dokładnie przebadane przez lekarza. W każdym przypadku moczenia się u starszego dziecka powinna być też zrobiona analiza moczu.

W większości przypadków współistnieje również problem moczenia nocnego, tak że wiele z tego, co zostało powiedziane na temat różnych rodzajów neuro- tyczności w punktach 761 i 762, mogłoby być z powodzeniem powtórzone i tutaj.

Dwa czynniki zasługują jednak na specjalne podkreślenie. Zachowanie większości dzieci, które nie wyuczają się kontroli nad oddawaniem moczu w ciągu dnia, charakteryzuje przekora i niechęć do wykonywania poleceń. Obserwując takie dziecko nie trudno stwierdzić, że jego jedna połowa znakomicie wie o przepełnionym pęcherzu – malec wierci się niespokojnie i krzyżuje nogi – jednak druga połowa jest pochłonięta zabawą i nie chce nic przedsięwziąć w wiadomej sprawie. Oczywiście nie ma się czym przejmować, jeżeli małemu dziecku zdarzy się od czasu do czasu taka przygoda w związku z całkowitym zaabsorbowaniem zabawą. Gdy jednak stosuje taktykę uników i biernego oporu przez cały czas i w każdej sprawie, można domniemywać, że to rezultat nieustannego dyrygowania i popędzania. Uciekanie się do biernego oporu do tego stopnia wchodzi wówczas w nawyk, że takich reakcji nie muszą nawet prowokować rodzice przez wydanie konkretnego polecenia – wystarczy, że malec sam wie, że jest coś, co powinien zrobić. Często określa się to mianem lenistwa, ale w gruncie rzeczy kosztuje dziecko znacznie więcej wysiłku niż posłuszeństwo. To jak prowadzenie samochodu na włączonych hamulcach.

Nawet zadowolone z siebie i z życia, dobrze przystosowane dzieci mają czasami trudności w kontrolowaniu pęcherza w ciągu dnia i zdarzają im się „nieszczęścia”, kiedy są w stanie silnego podniecenia, lęku lub mają napad niepohamowanego śmiechu. W takich razach oddają mocz bezwiednie, bez żadnego sygnału ostrzegawczego. Nie jest to ani upośledzenie, ani rzecz niecodzienna. U wielu zwierząt pęcherz opróżnia się automatycznie w następstwie silnego bodźca psychicznego z zewnątrz. Dziecko, któremu się to zdarzy, należy zapewnić, że nie ma powodu do wstydu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>