Nagminne zapalenie przyusznic (świnka) cz. II

U mężczyzn i chłopców, którzy wkroczyli już w pokwitanie, choroba ta może przerzucić się na jądra. Zwykle dotyczy to tylko jednego jądra. Nawet gdy w obydwu rozwinie się stan zapalny, niekoniecznie musi prowadzić to do sterylizacji (niezdolności do zapłodnienia). Lepiej jest jednakże, żeby chłopiec przeszedł nagminne zapalenie przyusznic przed pokwitaniem, a niektórzy lekarze zalecają nawet rozmyślne narażenie dziecka na kontakt. Choroba ta daje czasami powikłanie w postaci charakterystycznej odmiany zapalenia opon mózgowych. Dziecko ma bardzo wysoką temperaturę, sztywność karku, majaczy. Powikłanie rzadko bywa niebezpieczne. Gdy infekcją zostanie dotknięta trzustka, mogą dołączyć się silne bóle brzucha i wymioty. U dziewczynek stanem zapalnym mogą być objęte jajniki, ale bardzo rzadko upośledza to zdolność do rodzenia dzieci w przyszłości.

Czasami, u kogoś, kto sądzi, że już przebył tę chorobę, może wystąpić ponownie obrzęk przyusznicy. Ogromna większość lekarzy jest w takich wypadkach zdania, że jedna z tych infekcji – pierwsza lub druga – musiała być wywołana innym zarazkiem, a nie wirusem nagminnego zapalenia przyusznic, lub też była po prostu jakaś niedrożność przewodu ślinowego. Uważają, że nie można dwukrotnie przechodzić tej choroby, ponieważ przebycie jej daje odporność na całe życie. Niezależnie od tego, czy można ją dwa razy w życiu przebyć, czy nie, wiadomo o przypadkach zarażenia się tą chorobą osób, które były głęboko przekonane, że już ją przebyły. Dlatego radziłbym ojcom i chłopcom w okresie pokwitania, żeby niepotrzebnie nie narażali się na kontakt z chorymi na nagminne zapalenie przyusznic, kiedy w rodzinie jest przypadek tej choroby.

Immunoglobulina zalecana w tej chorobie (preparat z krwi ludzi, którzy przebyli nagminne zapalenie przyusznic) jest dostępna, ale jej wartość nie została jeszcze w pełni potwierdzona. Specjalny test skórny dość wiarygodnie określa, czy dana osoba jest odporna, czy podatna na wirus, i może w każdym razie ułatwić podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego zastosowania jej u narażonego na kontakt z chorobą mężczyzny.

Wszystkie dzieci, dotyczy to zwłaszcza chłopców, powinny być zaszczepione przeciwko nagminnemu zapaleniu przyusznic w dowolnym okresie po ukończeniu 1 roku życia, a przed okresem pokwitania.

Podejrzewając nagminne zapalenie przyusznic należy wezwać lekarza, gdyż ustalenie rozpoznania jest istotne. Jeżeli okaże się, że jest to powiększenie węzła chłonnego, leczenie jest zupełnie inne.

Dziecko z reguły przetrzymuje się w łóżku aż do czasu ustąpienia obrzęku. Niektóre osoby chore na tę chorobę nie tolerują kwaśnych rzeczy, np. soku cytrynowego (drażniącego ślinianki), ale innym to nie przeszkadza. Cytryna czy pikle nie są w żadnym przypadku wiarygodną próbą diagnostyczną. Nagminne zapalenie przyusznic rozwija się w ciągu dwu do trzech tygodni od daty kontaktu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>