Nagminne zapalenie przyusznic (świnka)

Jest to w zasadzie choroba gruczołów ślinowych, czyli ślinianek, najczęściej tzw. przyusznic, leżących w zagłębieniach tuż pod płatkami usznymi. Najpierw gruczoł powiększa się wypełniając całe zagłębienie, następnie obrzęk przechodzi na dolną część twarzy. Płatek ucha odstaje. Przesuwając palcami po żuchwie, łatwo stwierdzić, że twarde obrzmienie powiększa się, obejmując także tylną część żuchwy.

Jeśli obrzęk ogranicza się tylko do bocznej strony szyi, powstają wątpliwości, czy to nagminne zapalenie przyusznic (specyficzna infekcja przyusznicy), czy jedna z rzadszych chorób przyusznicy (powtarzająca się na ogół u danej osoby), czy wreszcie zwyczajne powiększenie węzła chłonnego (w tym wypadku jednego z bocznych węzłów szyjnych). Zwykły powiększony węzeł chłonny, np. w związku z bólem gardła, jest wyczuwalny na szyi nieco niżej, nie podchodzi aż pod płatek ucha. Twardy obrzęk nie przekracza żuchwy.

Kiedy u małego dziecka rozwija się choroba, pierwszym objawem, jaki się zauważa, jest zwykle obrzęk poniżej ucha. Starsze dziecko już na dzień przed wystąpieniem obrzęku może się skarżyć na ból wokół ucha lub na bocznej ścianie gardła, zwłaszcza przy przełykaniu i żuciu. Może się czuć ogólnie źle. Na początku temperatura ciała jest minimalnie podwyższona, ale zwiększa się zwykle drugiego i trzeciego dnia. Najczęściej obrzęk zaczyna się po jednej stronie i rozszerza się na drugą po jednym czy dwóch dniach. Czasem druga strona obrzęka dopiero po tygodniu, a w niektórych przypadkach obrzęk jest jednostronny.

Poza przyusznicami są jeszcze inne gruczoły ślinowe, które także mogą być zaatakowane przez tę chorobę. Są to ślinianki podżuchwowe, wtulone pod tylną część żuchwy, i ślinianki podjęzykowe, znajdujące się pod językiem na dnie jamy ustnej. Zdarza się czasami, że u kogoś wystąpią powikłania, choć żaden z gruczołów ślinowych nie był obrzmiały. Nieznaczny obrzęk w przebiegu nagminnego zapalenia przyusznic może ustąpić po 3 – 4 dniach. Przeciętnie utrzymuje się od tygodnia do 10 dni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>