Obfite krwawienie

Jeżeli rana krwawi bardzo niepokojąco, nie wolno tracić czasu na szukanie odpowiednich bandaży. Krwawienie należy zatrzymać natychmiast uciskiem i zaczekać, aż ktoś inny przyniesie bandaż. Daną część ciała należy, jeśli to możliwe, unieść do góry. Z najczystszego materiału, jaki jest pod ręką – kawałków sterylnej gazy, czystej chusteczki, najczystszej części odzieży dziecka czy własnej – należy zrobić rodzaj tamponu, przycisnąć go do rany i nie zwalniać ucisku aż do nadejścia pomocy lub zahamowania krwawienia. Nie zdejmujemy z rany pierwszego tamponu. Gdy krwawienie zelżeje trochę, a jest czym zabandażować ranę, zastosujemy opatrunek uciskowy. Tampon na ranie – zrobiony z kilku kawałków wyjałowionej gazy lub złożonego wielokrotnie najczystszego materiału, jaki był pod ręką – powinien być dostatecznie gruby, żeby po zabandażowaniu wywierał ucisk na ranę. Niewielki tamponik wystarczy na palec, natomiast na ranę uda czy brzucha potrzebny jest opatrunek dużych rozmiarów. Bandażujemy mocno zwykłym bandażem lub przylepcem, lub jakimkolwiek pociętym czy podartym na pasy materiałem. Jeżeli zrobiony w ten sposób opatrunek uciskowy nie tamuje krwawienia, należy nadal uciskać ręką bezpośrednio zranione miejsce. Nie mając pod ręką niczego sterylnego, ani nawet kawałka materiału czy odzieży, który by można przyłożyć do niepokojąco krwawiącej rany, należy ucisnąć brzegi rany, a nawet samą ranę, dłonią.

Przeważająca większość nawet silnych krwotoków daje się opanować przez zastosowanie miejscowego ucisku. Mając do czynienia z krwotokiem nie dającym się opanować w ten sposób i znając podstawy udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, nie należy się wahać przed zastosowaniem tzw. opaski zaciskającej. Rzadko kiedy bywa jednak niezbędna, a na pewno nie może z nią eksperymentować nowicjusz po raz pierwszy udzielający pomocy. Opaska taka musi być rozluźniana co 30 minut.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>