Objawy typowe u chłopców – moczenie się

Psychiatrzy zajmujący się problemem moczenia nocnego u dzieci zgodnie potwierdzają istnienie pewnego klasycznego modelu tego zjawiska u chłopców (a jak wiadomo 80% przypadków moczenia nocnego dotyczy ich właśnie). Spróbuję podać zwięzły opis typowego przypadku. Chłopiec jest trochę niepewny siebie i łatwo dochodzi do przekonania, że nie potrafi sprostać różnym sytuacjom. Raczej obawia się rywalizacji z innymi chłopcami i unika jakichkolwiek zatargów. Na ogół czuje się zdominowany przez matkę, która kocha go bardzo, ale nie stać jej na taką dozę cierpliwości i taktu, jakiej wymaga bardzo wrażliwa natura malca. Chłopiec został wychowany na tyle surowo, że nie stać go na jawny protest. Stawia bierny opór, marudząc z wykonywaniem poleceń lub zachowując się w sposób irytujący, co tym bardziej pogłębia dezaprobatę matki. W tego typu przypadkach malec na ogół nie znajduje dostatecznej podpory psychicznej w ojcu. (Zob. punkty 57 i 519.)

Wybrane przez rodziców metody przeciwdziałania moczeniu nocnemu czasami wywołują w tej sytuacji negatywne skutki. Wyciąganie nieprzytomnego malca z łóżka (dzieci, które moczą się w nocy sypiają zwykle bardzo twardo) i prowadzenie go co wieczór do ubikacji utwierdza go jedynie w przekonaniu, że jest ciągle maluchem. Przymusowe ograniczenie ilości wypijanych po godzinie 17 płynów budzi w malcu poczucie okropnego pragnienia (nie inaczej reagowalibyśmy i my sami) i w związku z tym zaczynają się ciągłe utarczki między nim a rodzicami o picie, co nie jest dobre dla żadnej ze stron. Zmuszanie chłopca do prania i wywieszania prześcieradeł z własnego łóżka wywołuje w nim panikę, że koledzy dowiedzą się o jego hańbie. A przecież to na pewno nie brak poczucia wstydu kryje się u podłoża moczenia. Każdy 5-letni chłopiec oddałby wszystko, co posiada, żeby tylko skończyły się te kłopoty. Ma bardzo dobre chęci, ale niewielką kontrolę nad podświadomymi uczuciami, których wynikiem jest moczenie się w czasie snu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>