Odra cz. II

W okresie, gdy utrzymuje się wysoka gorączka, dziecko prawie zupełnie traci apetyt. Zwykle przyjmuje wyłącznie płyny, które należy podawać bardzo często. Jama ustna powinna być płukana przynajmniej 3 razy dziennie. Uważano, że dziecko należy trzymać w mocno zaciemnionym pokoju, żeby chronić oczy. Wiadomo obecnie, że zagrożenie oczu jest niewielkie. Wystarczy tylko trochę przyciemniony pokój, jeżeli dziecko źle reaguje na jasne światło. Pokój powinien być dobrze ogrzany, żeby dziecko odkrywszy się, nie zmarzło. Zwykle pozwala się dzieciom opuścić łóżko po 2 dniach od ustąpienia temperatury. Natomiast z wyjściem na dwór i z zabawą z innymi dziećmi bezpieczniej jest poczekać, aż minie tydzień od pojawienia się wysypki, przy czym kaszel i wszystkie inne objawy przeziębieniowe muszą także całkowicie ustąpić.

Pierwsze zwiastuny odry pojawiają się w okresie od 9 do 16 dni od daty kontaktu. Otoczenie chorego jest narażone na zakażenie od momentu wystąpienia pierwszych objawów przeziębieniowych. Do dziecka chorującego na, odrę nie powinien zbliżać się nikt, kto ma katar, kaszel czy ból gardła, bo właśnie wirusy wywołujące przeziębienie są przyczyną powikłań. Rzadkością jest dwukrotne zakażenie się odrą przez tę samą osobę.

Dziecko należy chronić przed odrą, szczepiąc je około pierwszego roku życia. Ale nawet, gdy na kontakt zostało narażone dziecko nie szczepione, można zapobiec rozwinięciu się choroby lub złagodzić jej przebieg, podając dostatecznie wcześnie gamma-globulinę. Dziecko, które nie ukończyło jeszcze 3 czy 4 lat, powinno być szczególnie chronione przed odrą, ponieważ w tym właśnie wieku daje ona najczęstsze i najcięższe powikłania. Lepiej nie dopuścić do rozwinięcia się choroby także u dziecka starszego, jeżeli jest ogólnie wątłe lub chore na coś innego. Natychmiast zatem należy porozumiewać się z lekarzem i podjąć decyzję w sprawie podania gamma-globuliny, póki jeszcze może ona działać w pełni skutecznie. Gamma-globulina stanowi osłonę tylko przez parę tygodni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>