Odra

Pierwsze 3 lub 4 dni odry mijają bez wysypki. Choroba wygląda na coraz bardziej nasilające się przeziębienie. Oczy są przekrwione i załzawione. Odciągnąwszy w dół dolną powiekę, można zobaczyć, że jest od wewnątrz jaskrawoczerwona. Napady męczącego, suchego kaszlu są coraz częstsze. Temperatura rośnie z każdym dniem. Wysypka – w postaci niezbyt wyraźnie odcinających się od reszty skóry różowych plamek za uszami – pojawia się około czwartego dnia, przy wysokiej gorączce. Stopniowo plamki wysypują się na twarzy i na całym ciele, już większe i o ciemniejszym zabarwieniu. Na dzień przed wystąpieniem wysypki pojawia się tzw. objaw Koplika – od wewnątrz policzków, w pobliżu zębów trzonowych, tworzą się drobniutkie, białe grudki na tle zaczerwienionej błony śluzowej. Nie mając doświadczenia, trudno je rozpoznać.

Wysoka gorączka i uporczywy kaszel nie ustępują (mimo zażywania środków przeciwkaszlowych), a dziecko czuje się bardzo źle przez cały okres utrzymywania się wysypki, co trwa od 1 do 2 dni. Potem powinna nastąpić szybka poprawa samopoczucia.

Jeżeli po 2 dniach od pojawienia się wysypki nadal utrzymuje się wysoka temperatura lub spada tylko na jeden dzień, a potem znowu skacze w górę, należy podejrzewać, że doszło do powikłań. Najczęstsze powikłania to ropnie uszu, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. W przypadku odry na pewno wezwiecie lekarza – niezależnie od tego, czy domyślicie się, że chodzi o odrę, czy nie – ponieważ zaniepokoją was kaszel i gorączka. Jeżeli miną 2 dni od wystąpienia wysypki, a gorączka będzie się nadal utrzymywać lub opadłszy, podskoczy znowu, natychmiast ponownie wezwijcie lekarza lub zawieźcie dziecko do szpitala. Powikłania mogą być niebezpieczne, a w przeciwieństwie do samej odry dają się skutecznie leczyć nowoczesnymi środkami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>