Opatrunki i bandażowanie

Pogryzienie przez zwierzęta. Należy szybko skontaktować się z lekarzem. Pierwsza pomoc, jakiej można udzielić, jest taka sama, jak przy skaleczeniu. Ważne jest, żeby nie stracić śladu owego zwierzęcia, ponieważ należy się upewnić, czy nie jest chore na wściekliznę. Jeśli zwierzę jest chore lub nie można go odszukać, lekarz zleca szczepionkę przeciwko wściekliźnie.

Opatrunki i bandażowanie. Rodzaj opatrunku i bandaża zależy od wielkości i umiejscowienia obrażenia czy skaleczenia. Małe jałowe opatrunki (poloplasty) dobre są na niewielkie rany. Nie utrzymują się jednak np. na dłoni. Gdy skaleczenie czy obrażenie jest większe, trzeba użyć kwadratowego kawałka wyjałowionej gazy lub złożonego kawałka czystego płótna. Umocowuje się je wąskimi paskami przylepca. Należy liczyć się z tym, że małe dziecko potrafi rozluźnić opatrunek nie wiadomo kiedy. Każdy opatrunek musi trzymać się dobrze, żeby spełnił swą rolę.

Przylepca nie obwijamy wokół całego obwodu ręki czy nogi (jego końce me powinny na siebie zachodzić), ponieważ mogłoby to odciąć przepływ krwi. Gdy spuchnie lub pociemnieje stopa czy dłoń po założeniu opatrunku i zabandażowaniu nogi czy ręki, oznacza to, że bandaż jest za ciasny. Należy go natychmiast rozluźnić. Palec można również owinąć bandażem, byleby nie za ciasno. Kawałki przylepca przytrzymujące bandaż nie będą się tak szybko odklejać, jeśli będą odpowiednio długie.

Rana goi się szybciej i zmniejsza się ryzyko zainfekowania jej, jeżeli nie zmienia się za często opatrunku. Jeżeli bandaż rozluźnia się lub zabrudzi się, można nałożyć nową warstwę na wierzch, nie odwijając starego. Zdejmując bandaż, robimy to bardzo delikatnie. Najbliższe warstwy ciała odwijamy czy odkrywamy w tym samym kierunku, w jakim biegnie cięcie rany. (Gdy np. linia cięcia biegnie na przedramieniu z góry na dół, bandaż i opatrunek też odrywamy w tym miejscu z góry na dół.) W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo rozdzielenia na nowo brzegów skaleczenia. Jeżeli bandaż i opatrunek przylegają mocno, należy zmiękczyć je 3% wodą utlenioną. W miejscu skaleczenia osoba poszkodowana może odczuwać przez pierwszy dzień czy dwa rodzaj rwania, co nie ma większego znaczenia. Jeżeli rana robi się bardzo bolesna dopiero po jakimś czasie, może to świadczyć o stanie zapalnym. Należy wówczas zdjąć bandaż, żeby zobaczyć, co się dzieje. Jeśli jest widoczny obrzęk lub zaczerwienienie, trzeba się udać do lekarza.

Kolano z pozdzieraną skórą najlepiej po umyciu zostawić nie zabandażowane. Zadrapania powinny dość szybko zaschnąć w strupy. Bandaż natomiast będzie się przylepiał i zdzierał zasychające strupy.

Jeżeli małe dziecko ma skaleczenie blisko ust, prawdopodobnie łatwiej będzie utrzymać je w czystości bez bandaża (w którym mogą gromadzić sie resztki jedzenia i ślina). Opatrunki lepiej się utrzymują i nie zsuwają, jeżeli do bandażowania użyjemy elastycznego bandaża o odpowiedniej szerokości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>