Ospa wietrzna

Pierwszym objawem wietrznej ospy jest pojawienie się charakterystycznych krost na ciele, twarzy i skórze głowy. Krosty ospowe wystają ponad powierzchnię skóry jak zwykłe pryszcze, ale niektóre z nich mają drobne, żółte pęcherzyki wodne na samym wierzchołku. Podstawa krosty i skóra wokół są zaczerwienione. Delikatna główka pęcherzyka pęka w ciągu kilku godzin i wysycha, tworząc strup.

Ustalając rozpoznanie, lekarz szuka między strupami krosty, która ma jeszcze pęcherzyk. Krosty wysypują się przez 3 do 4 dni. Starsze dziecko lub dorosły mogą czuć się źle i mieć bóle głowy w dniu poprzedzającym pojawienie się wysypki, natomiast małe dziecko nie ma tych objawów. Gorączka, początkowo nikła, może wzrosnąć następnego dnia lub po dwóch dniach. U niektórych dzieci temperatura nie podnosi się powyżej 38° i ewentualnie kilku kresek, a przy tym dzieci te nie czują się chore. Inne mogą czuć się wyraźnie źle i mieć wysoką gorączkę. Wysypka jest z reguły swędząca.

Gdy pojawi się wysypka, należy wezwać lekarza, aby ustalił rozpoznanie i podjął leczenie, a już na pewno jest to niezbędne, gdy dziecko czuje się wyraźnie chore lub gorączkuje. (Wietrzną ospę można pomylić np. z ospą lub inną chorobą.) Dziecko powinno pozostawać w łóżku tak długo, jak długo wysypują się nowe krosty. Gdy swędzenie jest bardzo dokuczliwe, ulgę przynosi 10-minu- towa kąpiel – 2 lub 3 razy dziennie – z dodatkiem krochmalu lub sody oczyszczonej (w proporcji 1 filiżanka na małą wanienkę, a 2 na dużą wannę). Nie wolno zdzierać strupów. Jedyne powikłania to czyraki, które powstają właśnie przez zainfekowanie ospy na skutek drapania. Trzeba więc myć dziecko często mydłem i obcinać na krótko paznokcie. Jeśli dziecko nie protestuje przeciw spaniu w rękawiczkach (białych, cienkich, bawełnianych), uchroni się je od zdrapywania strupów w nocy.

Ospa wietrzna rozwija się na ogół między 11 a 19 dniem od daty kontaktu. Zwykle zezwala się dziecku na wyjście na dwór i powrót do przedszkola czy szkoły po upływie tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów czy po 2 dniach od pojawienia się ostatnich świeżych krost. Zaschnięte strupy nie są zakaźne i nie powinny być powodem do trzymania dziecka w kwarantannie. Niektóre przedszkola i szkoły wymagają jednak, żeby chore dziecko nie kontaktowało się z innymi, dopóki nie odpadną wszystkie strupy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>