Problemy wychowawcze a alergie

Jeżeli u malutkiego niemowlęcia wystąpi dokuczliwa, swędząca egzema, a lekarz jest akurat nieosiągalny, może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi, przejście ze świeżego mleka na mieszankę z mleka odparowanego. Można w ogóle nie dodawać do mieszanki cukru, zmniejszyć w niej ilość mąki czy kaszki, żeby waga ciała niemowlęcia nie zwiększała się zbyt szybko. Jeżeli dokuczliwa egzema rozwinęła się u starszego niemowlęcia po wprowadzeniu do diety jajka, należy z niego zrezygnować aż do czasu skontaktowania się z lekarzem. Czasami na pierwsze oznaki poprawy trzeba czekać 2 tygodnie lub dłużej. Zdarzają się dzieci uczulone na pszenicę. Byłoby jednak nierozsądne ze strony rodziców eksperymentowanie na własną rękę z eliminowaniem z diety różnych potraw: bez porozumienia się z lekarzem nie powinni podejmować żadnych prób, chyba że naprawdę nie mogą znaleźć fachowej pomocy. Spróbuję wyjaśnić dlaczego. Każdy przypadek egzemy wygląda z tygodnia na tydzień nieco inaczej, mimo że dieta pozostaje ta sama. Gdy rodzice samodzielnie podejmują decyzje o zmianach w diecie, podejrzany wydaje się najpierw jeden produkt, po jakimś czasie drugi, potem trzeci itd. Każde pogorszenie się wysypki wprawia ich w jeszcze większą dezorientację. Niebezpieczeństwo polega na tym, że eliminując kolejne potrawy, mogą doprowadzić do bardzo jednostronnej diety, tak że dziecko będzie po prostu niedożywione. Jeżeli egzema nie dokucza niemowlęciu za bardzo, nie wprowadzajcie w diecie żadnych zmian, dopóki nie pomoże wam lekarz.

Mając do czynienia z ciężką postacią egzemy, rodzice wpadają w stan wielkiego niepokoju. Przede wszystkim są przekonani o konieczności powstrzymywania dziecka przed drapaniem się. Sami starają się unikać przytulania i głaskania maleństwa. Tymczasem mały potrzebuje w tym właśnie okresie ich bliskości i wyraźnych oznak uczucia.

Trzeba pamiętać o tym, że egzema to osobnicza właściwość ustroju, a nie infekcja, której można się całkowicie pozbyć, jak np. liszaj. W większości przypadków trzeba się zadowolić tym, że udaje się zahamować wysypkę w łagodnej postaci. Przypadki egzemy zaczynające się we wczesnym niemowlęctwie likwidują się całkowicie w ciągu roku lub 2 lat, a w każdym razie powinny przebiegać bardzo łagodnie.

Problemy wychowawcze a alergie. W ostatnich latach podłoża różnego rodzaju problemów z zachowaniem się dzieci chętnie szukano w „alergiach” – a to na jakieś zanieczyszczenia w powietrzu, a to na środki dodawane do żywności, barwniki spożywcze itd. Jak dotąd nie udowodniono naukowo żadnych podstaw do tych alarmów. Wielu rodziców chodzi z dziećmi do osób praktykujących poza medycyną, które przeprowadzają bardzo kosztowne testy, przepisują niezwykle skomplikowane diety i zalecają najróżniejsze postępowania zapobiegawcze. Rezultaty osiągane tymi metodami nie doczekały się sprawdzenia uznanymi metodami naukowymi. Doradzałbym szczerą rozmowę z lekarzem, jeśli jesteście przekonani, że problemy, jakie macie z dzieckiem, wiążą się z reakcją uczuleniową i że warto byłoby spróbować którejś z metod pozamedycznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>