Przepukliny i wodniak

Druga co do częstości występowania to przepuklina zwana przez lekarzy pachwinową. Z wnętrza jamy brzusznej, wzdłuż pachwiny, prowadzi do moszny (w przypadku chłopca) wąski kanał, odprowadzający do jąder naczynia krwionośne i odgałęzienia nerwów. Kanał przechodzi przez warstwy mięśni tworzących ścianę brzuszną. Gdy otwory w mięśniach brzusznych są większe niż to przeciętnie bywa, wówczas fragment jelita może zostać wyciśnięty z jamy brzusznej i dostać się do kanału pachwinowego, co dzieje się na ogół wtedy, gdy dziecko napina się lub krzyczy. Jeżeli fragment jelita znajdzie się w kanale pachwinowym, na zewnątrz będzie widoczne uwypuklenie w pachwinie. Jeżeli jelito zejdzie w dół aż do moszny (worka skórnego za prąciem, mieszczącego jądra), powiększa się ona do znacznych rozmiarów. Przepuklina pachwinowa zdarza się też u dziewcząt, choć o wiele rzadziej. Wygląda jak zgrubienie w pachwinie.

Często rodzice niepokoją się niepotrzebnie wyobrażając sobie, że gdy niemowlę krzyczy i wypręża się, ucisk na jelita jest na tyle silny, że może dojść do wypchnięcia wnętrzności poza jamę brzuszną przez utworzone nagle pęknięcie. W rzeczywistości w przypadku przepukliny nic w brzuchu nie pęka. Z powiększonym rozwarciem w ścianie brzucha dziecko się urodziło – jest to jego cecha osobnicza.

Z większością przepuklin bywa tak, że jelito wsuwa się z powrotem do jamy brzusznej, gdy niemowlę czy dziecko poleży jakiś czas spokojnie. Może wysuwać się za każdym razem, gdy malec się podnosi, lub wysuwać się niezwykle rzadko, wtedy tylko, gdy dziecko bardzo się wypręża i napina.

W wyjątkowych sytuacjach dochodzi do „uwięźnięcia” przepukliny pachwinowej. Fragment jelita uwięźnie w kanale pachwinowym, naczynia krwionośne ulegną skręceniu i zostanie odcięty przepływ krwi. Jest to jedna z postaci niedrożności jelit. Towarzyszą jej bóle brzucha i wymioty. Wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Uwięźnięcie przepukliny pachwinowej zdarza się najczęściej w pierwszych 6 miesiącach życia. Na ogół dotyczy to przepukliny dotąd nie zauważonej. Rodzice przewijając niemowlę, bo bardzo krzyczy, dostrzegają nagle w pachwinie uwypuklenie w formie guza. (Pachwina to podłużne wgłębienie między brzuchem a udem.) Usiłowania wepchnięcia guza palcami w głąb są nierozsądne. Czekając jednak na lekarza, czy wioząc niemowlę do szpitala, można ułożyć mu biodra nieco wyżej na poduszce, podać butelkę, żeby przestało krzyczeć i przyłożyć woreczek z lodem (czy lód w kawałkach w skarpetce) na uwypukloną przepuklinę. Wszystkie te zabiegi spowodują być może wsunięcie się jelita na powrót do jamy brzusznej.

Podejrzewając u dziecka przepuklinę, należy oczywiście natychmiast powiadomić o tym lekarza. Obecnie przepukliny pachwinowe koryguje się skutecznie zabiegiem chirurgicznym. Nie jest to poważna operacja, prawie zawsze się udaje, a dziecko stosunkowo szybko może opuścić łóżko.

Wodniak, czyli obrzęk wokół jądra. Wodniak jądra jest często mylnie rozpoznawany jako przepuklina, ponieważ tak samo powoduje powiększenie moszny. I jedno, i drugie jądro w mosznie jest otoczone delikatną osłonką, w której znajduje się kilka kropli płynu. Ten rodzaj woreczka ma pełnić rolę ochronną. Bardzo często u noworodków gromadzi się w osłonce wokół jądra nadmierna ilość wspomnianego płynu, tak że jądro wydaje się kilka razy większe niż normalnie. Czasami obrzęk tworzy się dopiero w późniejszym okresie.

Wodniak jądra nie daje powodów do niepokoju. W większości przypadków płyn wchłania się po jakimś czasie samoistnie i interwencja jest niepotrzebna. Zdarza się czasami, że trzeba operować przewlekłą postać wodniaka, jeśli jest na tyle duży, iż chłopcu wyraźnie przeszkadza. Samemu nie wolno ustalać rozpoznania – lekarz ma zadecydować, czy chodzi o przepuklinę czy o wodniak jądra.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>