Śmierć w kołysce (nagła śmierć niemowlęcia)

Są to wypadki niezwykle rzadkie, ale zdarza się, iż niemowlę w wieku od 3 tygodni do 7 miesięcy zostaje znalezione martwe w łóżeczku. Nigdy nie udaje się należycie wyjaśnić powodu, nawet po dokonaniu sekcji. Dziecko mogło być np. lekko przeziębione, ale nie gorączkowało, ani też nie było w złym stanie. Czasem na ustach dziecka stwierdzano odrobinę krwawej piany. To właśnie w zestawieniu z faktem, że niektóre z niemowląt leżały twarzyczką do materacyka lub miały kołderkę naciągniętą na główkę, wiodło do niedawna do wniosku, że chodzi o przypadek uduszenia się dziecka. Stwierdzane czasem wymiociny sugerowały, że uduszenie mogło nastąpić podczas wymiotowania.

Rodzice są zdruzgotani – nagła śmierć szokuje bardziej niż taka, która jest następstwem coraz bardziej pogarszającego się stanu. Ogarnia ich przytłaczające poczucie winy, gdyż uważają, że powinni byli zwrócić baczniejszą uwagę na przeziębienie, zauważyć jakiś sygnał ostrzegawczy czy wejść do pokoju dziecka, choć nie było ku temu żadnego powodu. Wiadomo jednak, że normalnie rodzice nie wzywają lekarza do tak lekkiego przeziębienia, o jakim mowa. Gdyby nawet lekarz został wezwany, z pewnością nie zaleciłby żadnego leczenia, gdyż nie było po temu uzasadnienia. Nie mógłby przewidzieć tragedii.

Choć zjawisku śmierci w kołysce poświęcono wiele uwagi, nie ma jak dotąd zadowalającego naukowego wyjaśnienia. Przypuszczano, że może być za to odpowiedzialna alergia, niskie stężenie cukru we krwi bądź nagła, gwałtownie postępująca infekcja – ale to wszystko bez dowodów.

Pewność istnieje tylko co do tego, że śmierć w kołysce nie jest ani następstwem zadławienia się czy uduszenia (piana na ustach pojawia się w różnych rodzajach śmierci), ani żadnej ze znanych infekcji. Śmierć w kołysce nie wiąże się też z dziedzicznością.

Nie przyczyniają się do niej nowości współczesnego życia, takie jak pigułki antykoncepcyjne, fluoryzacja wody, palenie papierosów, karmienie z butelki, nowo wprowadzone leki – zdarzała się w czasach biblijnych, była również częsta w wieku osiemnastym, jak jest w dwudziestym. Nie jest spowodowana, jak podejrzewano na początku tego wieku, powiększeniem grasicy. Nie jest następstwem uszkodzenia kręgosłupa podczas wypadku samochodowego. Zdarza się na całym świecie, w różnych warunkach klimatycznych.

Ciągłe pojawiają się nowe koncepcje na temat przypadków nagłej śmierci niemowlęcia. Możecie porozmawiać o tym z lekarzem. Zawsze jednak pamiętajcie, że przyczyną nie jest żadne zaniedbanie ani błąd ze strony rodziców. W żadnym przypadku – z tego, co dotąd na ten temat wiemy – nie można było temu zapobiec.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>