Ukąszenie przez owady

Ślady po ukąszeniach wyglądają bardzo różnie, od pokaźnego obrzęku, wielkości dużej monety, po zwykły ślad po ukłuciu bez obrzęku z widoczną tylko odrobiną zasychającej krwi. Ale są dwie charakterystyczne cechy większości śladów po ukąszeniach. W środku, w miejscach gdzie weszło żądło, jest widoczna malutka dziurka lub wystający punkcik. Ukąszenia są w większości przypadków umiejscowione na odkrytych fragmentach skóry.

Gdy miejsce po ukąszeniu swędzi (np. po ukąszeniu komara) lub piecze, można złagodzić to przykre uczucie smarując skórę papką przyrządzoną z 1 łyżeczki kwaśnego węglanu sodowego (soda oczyszczona) rozprowadzonego odrobiną wody. Po -ukąszeniu przez pszczołę należy szczypcami usunąć żądło, jeśli jest widoczne, i posmarować w tym miejscu taką samą papką. Po ukąszeniu osy czy szerszenia skuteczniejsze jest wtarcie w skórę 1-2 kropli octu winnego.

Świerzb. Zgrupowania krost pokrytych strupami i liczne ślady zadrapań w następstwie niezwykle dokuczliwego świądu. Umiejscowione na dotykanych częściach ciała: na wewnętrznych stronach dłoni, na przegubach, na prąciu i na podbrzuszu. Nigdy na plecach. Świerzb jest zaraźliwy, wymaga leczenia.

Grzybica strzygąca. Okrągłe plamy łuszczącej się skóry, najczęściej wielkości dwudziestogroszówki. Na obwodzie są widoczne pęcherzyki, zasychające potem w strupki. W przypadku grzybicy strzygącej owłosionej skóry głowy włosy wyrastające w miejscach dotkniętych infekcją sprawiają wrażenie jakby nierówno wystrzyżonych. Jest to choroba wywołana przez grzyb, zakaźna, wymagająca leczenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>