Utrudnione oddawanie moczu

Zdarza się niekiedy, że niemowlę, zwykle chłopiec, rodzi się z tak wąską cewką moczową lub tak małym ujściem zewnętrznym, że musi silnie przeć, żeby oddać mocz, albo też mocz odchodzi cieniutkim strumyczkiem czy tylko kroplami. Zwężenie cewki moczowej musi być natychmiast poszerzone przez lekarza, gdyż utrudnione wydalanie moczu uszkadza moczowody i nerki.

Niekiedy w okresie upałów, w związku z intensywnym poceniem się i za małą ilością płynów, dziecko może oddawać mocz bardzo rzadko, nawet co 12 godzin lub jeszcze rzadziej. Ilość oddawanego moczu jest skąpa, jego zabarwienie ciemne, a wydalaniu może towarzyszyć uczucie pieczenia. To samo może być, jeśli dziecko ma gorączkę. Dziecku w okresie upałów i w gorączce trzeba między posiłkami proponować wiele płynów i dopilnować, żeby piło, zwłaszcza gdy jest malutkie i nie potrafi sprecyzować swoich życzeń.

Dość częstą przyczyną bolesnego oddawania moczu u dziewcząt jest stan zapalny pochwy, który często przenosi się także na dolne drogi moczowe. Mała może odczuwać stale silne parcie na mocz przy jednoczesnej niemożności wydalenia go z lęku przed bólem: mocz może odchodzić wtedy tylko kroplami. Konieczne jest szybkie porozumienie się z lekarzem i zrobienie analizy moczu. Do czasu nawiązania kontaktu z lekarzem doraźną ulgę mogą przynieść małej gorące kąpiele w niedużej ilości wody z dodatkiem pół filiżanki sody oczyszczonej. Po delikatnym wysuszeniu okolicy ujścia cewki moczowej, należy nałożyć na to miejsce grubą warstwę wazeliny, maści borowej lub cynkowej, a nawet zwykłego kremu nivea, co złagodzi podrażnienie i będzie chroniło przed otarciem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>