Właściwości przedwcześnie urodzonych noworodków

Liczne badania przeprowadzone nad wcześniakami wykazały, że w porównaniu z noworodkami urodzonymi we właściwym czasie, szereg właściwości rozwoju występuje u nich zaraz po urodzeniu. W większości przypadków wcześniaki wykazują takie same cechy w zachowaniu się, jak noworodki urodzone normalnie, lecz znacznie słabiej rozwinięte.

Rozwój fizyczny. Czas potrzebny do wyrównania wagi urodzeniowej wśród noworodków przedwcześnie urodzonych jest, jak wykazano, odwrotnie proporcjonalny do okresu długości ciąży (Steiner i Pomerance, 1951). Największy przyrost wagi zaznacza się pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem po urodzeniu, to jest w czasie późniejszym niż u dzieci urodzonych w terminie normalnym. Mniejsze dzieci zaczynają przybierać na wadze później niż cięższe (Glaser i inni, 1950). W okresie przedszkolnym pomiędzy wcześniakami a dziećmi urodzonymi normalnie zaznacza się mniejsza różnica w wadze, w wysokości i ogólnym rozwoju fizycznym, aniżeli w okresie niemowlęctwa (Drillien, 1948). Jednakże w dwudziestym roku życia przedwcześnie urodzeni mają niższy wzrost i mniejszą wagę niż urodzeni w normalnym terminie (Alm, 1953).

Dzieci urodzone przedwcześnie chorują częściej w ciągu pierwszego roku życia niż te, które urodziły się w normalnym czasie. Cierpią one przeważnie na zaburzenia dróg oddechowych i nosowo-krtaniowych ich są mniej płynne i mają mniej wdzięku. Dzieci te mają gorszą postawę i są bardziej niezgrabne i niezręczne. Są albo bardzo czynne, albo leniwe i powolne (Melcher, 1937: Shirley, 1939: Drillien, 1948).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>