Wydzielina z pochwy

Sposób postępowania. Nieznaczna wydzielina z pochwy pojawia się u małych dziewczynek dość często. W większości przypadków winę ponoszą niegroźne bakterie, a cała sprawa likwiduje się w krótkim czasie. Gęsta, obfita i drażniąca wydzielina może być spowodowana poważniejszą infekcją i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Umiarkowana wydzielina, lecz utrzymująca się przez wiele dni, powinna być również zgłoszona lekarzowi. Wydzielina składająca się częściowo z ropy, a częściowo z krwi bywa czasami następstwem wsadzenia przez małą dziewczynkę do pochwy jakiegoś przedmiotu, który pozostawiony tam, wywołuje podrażnienie i stan zapalny. Jeżeli to zostało stwierdzone, rodzice powinni oczywiście wytłumaczyć małej, że nie może tego więcej robić: należy jednak wyjaśnić sytuację w taki sposób, żeby nie wzbudzić nadmiernego poczucia winy i nie sugerować dziecku, że spowodowała lub mogła spowodować poważne okaleczenie. Badanie własnego ciała i eksperymenty, do jakich doszło, nie różnią się tak zasadniczo od tego, co robią wszystkie dzieci w tym wieku. Jak wyjaśniałem w punkcie 573, małe dziewczynki bywają zaniepokojone różnicami w wyglądzie narządów płciowych i czasami dochodzą do wniosku, że nie są takie, jak chłopcy, ponieważ doprowadziły do okaleczenia własnego ciała przez dotykanie tych narządów. Oskarżenia ze strony rodziców, czy to dotyczące masturbacji, czy uszkodzenia ciała mogą nasilić ten niepokój.

Gdy zaistnieje jakaś zwłoka w nawiązaniu kontaktu z lekarzem, można złagodzić uczucie pieczenia spowodowane wydzieliną z pochwy, sadzając dziecko dwa razy dziennie do wanny z niewielką ilością wody z dodatkiem pół filiżanki sody oczyszczonej. Szkodliwe jest wytwarzanie wokół sprawy aury wyjątkowości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>