Zaburzenia w oddawaniu moczu

Moczenie nocne nie jest stanem chorobowym, lecz objawem. Przyczyn jest wiele i wiele jeszcze wokół nich niejasności. W 4 przypadkach na 5 problem dotyczy chłopców, przy czym 10% chłopców oddaje mocz w czasie snu jeszcze w 12 roku życia. U większości z nich bezwiedne moczenie się ustępuje w okresie pokwitania. Tylko nieliczne przypadki wiążą się ze schorzeniami organicznymi. Występują wtedy określone objawy, jak niezdolność do trzymania moczu także w ciągu dnia, co staje się wystarczającym sygnałem dla lekarza. Przeważająca jednak większość przypadków wiąże się z najrozmaitszymi napięciami psychicznymi wieku dziecięcego.

Pewne sytuacje potrafią do tego stopnia zaniepokoić małe dziecko, że budzi się w nim intensywne pragnienie powrotu do okresu niemowlęctwa. Dziecko 3- -letnie, które przez ostatnie 6 miesięcy zawsze pozostawało suche w nocy, zacznie się na powrót moczyć, gdy znajdzie się na wakacjach w nie znanym sobie miejscu. Choćby malec sprawiał wrażenie zachwyconego nowym otoczeniem, w głębi ducha odczuwa wyraźną tęsknotę za domem. Gdy na początku drugiej wojny światowej dzieci londyńskie zostały wywiezione ze stolicy na prowincję, z dala od rodziny, kolegów i znajomego środowiska, moczenie nocne było wśród nich nagminne, nawet u nastolatków. To samo dotyczyło dzieci w sierocińcach. Moczenie nocne zdarza się bardzo często u dzieci po dniu obfitującym w niecodzienne przeżycia, np. po przyjęciu imieninowym czy obejrzeniu widowiska cyrkowego.

We wczesnym dzieciństwie moczenie nocne wiąże się najczęściej z pojawieniem się w domu kolejnego dziecka i zaczyna się, gdy matka wraca z nim ze szpitala. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że we wspomnianych sytuacjach moczenie nocne nie jest rozmyślne. Przecież dziecko twardo śpi. Podświadome uczucia dochodzą nocą do głosu i ujawniają się w snach. Moczenie nocne zdarza się często takiej nocy, kiedy dziecko śni, że jest w rozpaczliwej sytuacji i czuje się wobec niej bezsilne. Malec, który moczy się w okresie silnej tęsknoty za domem lub w okresie niepokoju z powodu pojawienia się w domu niemowlęcia, może śnić, że sam jest zagubionym niemowlęciem, bezradnie szukającym matki, która by zajęła się zaspokojeniem wszystkich potrzeb jego ciała, także i tych, jak to do niedawna jeszcze zwykła czynić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>