Zanieczyszczanie się

Zanieczyszczanie bielizny kałem nie jest samo w sobie chorobą, podobnie jak moczenie się, lecz objawem. Część takich przypadków dotyczy dzieci, które nie nauczyły się jeszcze kontroli nad wypróżnieniami. (Zob. punkty 424 – 439.) Zastosowanie się do wskazówek podanych w tych punktach, a także pomoc pediatry opiekującego się dzieckiem, powinny rozwiązać sytuację stosunkowo łatwo.

Objaw ten dotyczy przede wszystkim dzieci, które opanowały już naukę czystości, a później – wtórnie – zaczynają wypróżniać się w majtki, czasem raz w tygodniu, czasem częściej. Prawie zawsze zdarza się tak po jakiejś stresowej sytuacji w rodzinie, zwłaszcza wtedy, gdy zabrakło nagle w domu kogoś znaczącego dla dziecka. Sprawa ciągnie się nieraz miesiącami, ponieważ i rodzice, i dziecko wstydzą się mówić o tym z lekarzem. Tymczasem któreś z rodziców (zwykle matka) dokłada wszelkich starań, aby na nowo nauczyć dziecko czystości, co wprowadza je w stan jeszcze większego napięcia. W cięższych przypadkach tego typu dziecko powstrzymuje wypróżnienie, gromadząc w odbytnicy spore ilości twardego, suchego kału. Od czasu do czasu płynny kał przedostaje się obok tej suchej masy kałowej i wycieka na zewnątrz, brudząc bieliznę. Tego rodzaju zanieczyszczaniem się musi zająć się lekarz opiekujący się dzieckiem, a im szybciej, tym lepiej. Tam, gdzie problem jest zadawniony i stał się źródłem stresów dla całej rodziny, często konieczna jest rozmowa dziecka i rodziców z psychiatrą dziecięcym bądź psychologiem czy pracownikiem socjalnym. Niezależnie od tego pediatra zapisuje wskazane w tym przypadku leki i odpowiednią dietę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>