Zapalenie wyrostka robaczkowego cz. II

W najbardziej typowym obrazie zapalenia wyrostka przez pierwsze kilka godzin utrzymuje się bolesność w okolicy pępka. Dopiero później ognisko bólu przesuwa się w kierunku prawej, dolnej części brzucha. Mogą wystąpić raz czy dwa razy wymioty, ale nie zawsze. Apetyt zwykle słabnie, ale niekoniecznie. Stolce mogą być w normie lub twarde, w wyjątkowych wypadkach wolne. Po kilku godzinach takich objawów może podnieść się również temperatura ciała i utrzymywać się w granicach 37,5° – 38,5°, ale zapalenie wyrostka może przebiegać także bez temperatury. Bolesność może się nasilać przy podciąganiu w górę prawego kolana lub wyciąganiu prawej nogi do tyłu. Ból może być także silniejszy przy chodzeniu. Jak widać, symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego różnią się w różnych przypadkach i trzeba lekarza do ustalenia właściwego rozpoznania. Lekarz kieruje się głównie tym, czy podczas badania, polegającego na głębokim, ale delikatnym ugniataniu całego brzucha, wyczuwa bardziej wrażliwy rejon po prawej stronie. Zauważycie, że przy takim badaniu, nie pyta dziecka za każdym razem, czy odczuwa ból, a wręcz przeciwnie, stara się odwrócić uwagę malca od tego, co robi. Nie zadaje pytań, ponieważ wiele dzieci z bólem brzucha, szczególnie małych, ochoczo odpowiada: „Tak, tutaj boli”, gdy tylko padnie takie pytanie, niezależnie od tego, jakiego miejsca ono dotyczy. Gdy lekarz stwierdzi bolesność po prawej stronie brzucha, zaczyna podejrzewać zapalenie wyrostka, ale czasami robi jeszcze badanie krwi (na leukocytozę), żeby ułatwić sobie podjęcie decyzji. Podwyższona liczba białych krwinek wskazuje na istnienie w organizmie jakiejś infekcji, choć jej nie lokalizuje.

Czasami nawet najbardziej doświadczeni lekarze nie są w stanie stwierdzić z absolutną pewnością, czy u dziecka jest zapalenie wyrostka, czy nie. Jeżeli podejrzenia są dostatecznie uzasadnione, lekarz doradza operowanie dziecka, i ma po temu powody, ponieważ w przypadku zapalenia wyrostka zwłoka jest niebezpieczna. Jeżeli sprawa nie dotyczy wyrostka, a czegoś innego, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa okaże się, iż natychmiastowa operacja była również wskazana. Podejrzewając zapalenie wyrostka robaczkowego lub jakąś inną poważną przyczynę bólów brzucha, lekarz zapewne przeprowadzi badanie palcem przez odbyt.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>