Zapalenie wyrostka robaczkowego

Pozwolę sobie na początek sprostować niektóre utrwalone opinie na temat zapalenia wyrostka robaczkowego. A więc niekoniecznie musi mu towarzyszyć gorączka. Bóle nie muszą być ostre. Niekoniecznie umiejscawiają się w prawej dolnej części brzucha, chyba że atak trwa już od jakiegoś czasu. Nie zawsze towarzyszą mu wymioty. Badaniem krwi (na leukocytozę) nie za każdym razem daje się ustalić, czy bóle brzucha są spowodowane zapaleniem wyrostka, czy innymi przyczynami.

Wyrostek robaczkowy to ślepo zakończona malutka odnoga jelita grubego, wielkości mniej więcej krótkiej dżdżownicy. Gdyby brzuch podzielić na diagramie dwoma liniami przecinającymi się pod kątem prostym, wyrostek robaczkowy znalazłby się w środku prawej, dolnej ćwiartki. Ale może być umiejscowiony niżej lub też wyżej z przesunięciem do środka brzucha, a czasami znajduje się aż pod żebrami. Rozwój stanu zapalnego wyrostka to proces stopniowy, podobnie jak formowanie się ropnia. Dlatego nagłe wystąpienie ostrego bólu brzucha, trwającego kilka minut i ustępującego bezpowrotnie, na pewno nie wiąże się z zapaleniem wyrostka. Niebezpieczeństwo przy zapaleniu wyrostka polega na tym, że może on pęknąć, podobnie jak pęka ropień, a wtedy infekcja rozszerza się na całą jamę brzuszną. Taki stan nazywamy zapaleniem otrzewnej. W gwałtownie rozwijającym się stanie zapalnym wyrostka może dojść do pęknięcia już przed upływem 24 godzin. Dlatego każdy ból brzucha utrzymujący się choćby 1 godzinę powinien zostać skontrolowany przez lekarza, mimo że w 9 przypadkach na 10 okazuje się, że chodzi o coś innego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>