Znamiona

Stan zapalny skóry spowodowany zetknięciem z owłosionymi liśćmi sumaka jadowitego. Zgrupowania pęcherzyków różnej wielkości na zaczerwienionej, błyszczącej skórze. Wysypka swędząca, występująca na odkrytych fragmentach skóry, wiosną i latem. Jeżeli obejmuje duże połacie skóry należy skonsultować się z lekarzem.

Wszy głowowe. Łatwiej wykryć na głowie gnidy (jaja) niż wszy. Gnidy są drobniutkie, perłowo białe, mają kształt owalny, bardzo mocno trzymają się włosa. U nasady włosów z tyłu głowy mogą być widoczne swędzące krosteczki. Obejrzyjcie przedziałek i włosy za uszami. Na ogół uważa się, że wszy lęgną się wyłącznie w warunkach zaniedbań higienicznych, ale mogą się pojawić u każdego dziecka uczęszczającego do szkoły czy przedszkola. Bardzo łatwo się przenoszą i należy je szybko zlikwidować.

Znamiona (macierzyste). Większość niemowląt w momencie narodzin ma szyję pocętkowaną z tyłu czerwonymi plamkami. Często są również w dwóch innych miejscach – między brwiami i na górnych powiekach. Na ogół stopniowo znikają same i nie wymagają żadnego specjalnego postępowania.

Znamiona naczyniowe płaskie to fragmenty ciemnoczerwonej skóry nie wystające ponad powierzchnię i wyglądające w związku z tym, jeśliby nie brać pod uwagę ich zabarwienia, jak gładka, normalna skóra. Są podobne do wspomnianych w poprzednim akapicie czerwonych plamek na szyi i powiekach, ale bywają z reguły większe, intensywniejszej barwy i nie znikają tak szybko. Szybciej znikają plamy bledsze. Natomiast te, które utrzymują się uporczywie, w ogóle nie tak łatwo poddają się leczeniu.

Znamiona naczyniowe guzowate są stosunkowo częste. Wystają ponad powierzchnię skóry i mają intensywne, ciemnoszkarłatne zabarwienie. Wyglądem bardzo przypominają powierzchnię dojrzałej, błyszczącej truskawki. Przy urodzeniu są często niewielkie, a następnie stopniowo się powiększają. Niekiedy pokazują się dopiero w jakiś czas po urodzeniu. Bywa, że przez jakiś czas stale rosną, a potem się już nie powiększają. W miarę upływu lat większość z nich zanika bez żadnego leczenia. Czasami lekarz uważa leczenie za konieczne.

Naczyniaki rozgałęzione to dość duże, sinoczerwone plamy utworzone przez zgrupowanie rozszerzonych żył głęboko w skórze. Jeśli są szpecące, czasami się je usuwa. Znamiona barwnikowe mogą być różnej wielkości, gładkie i pokryte włoskami. Jeżeli szpecą lub są podrażniane przez tarcie o ubranie, mogą być usunięte chirurgicznie. Jest to czerwonolistna pnąca roślina hodowana w parkach. Zatrucie może nastąpić zarówno przez kontakt ze skórą, jak i wskutek spożycia (przyp. red.).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>